مرا به خاطر داشته باش
آغاز به کار

سلام؛ قدمتان روی چشم/ ممنونم از اینکه کلیک رنجه فرمودید، خواهشمندم چند دقیقه با حوصله و دقّت، نکات زیر را بخوانید:

1) قبل از هرگونه فعالیتی در سایت، و برای اینکه خسته نشوید و بتوانید از وقت بیشتر استفاده کنید، این مطلب " آشنایی با فضای سایت " را بخوانید.

2) اگر میخواهید، پیام یا مطلبی که برای سایر بازدیدکنندگان نیز مفید است، را برایم ارسال کنید، از طریق بخش پرسش و پاسخ اقدام نمایید.

3) سوالات خودتان را از لینک "ارسال پرسش" ثبت نمایید، و برای آگاهی از پاسخ، ظرف چند روز آینده، مجدداً به سایت مراجعه نمایید.

4) قبل از ثبت سوال و یا درخواست مشاوره، کمی در سایت گردش کنید، شاید، پاسخ سوال شما در سایت مطرح شده باشد.

5) حتما نظرات خودتان را در ذیل هر مطلب، ثبت نمایید، تا اطلاع ثانوی، لینک "تماس با من" غیر فعال است و تمامی سوالات را از طریق لینک "ارسال پرسش جدید" ثبت نمایید.

6) برای ثبت هرگونه پیام، یا نظری در این سایت، باید، ثبت نام کنید. (لینک آن بالای تصویر من، موجود است) "راهنمای عضویت"

7) امتیاز دادن به یادداشتها و مطالب باعث میشود که دیگران را در خواندن مطالب مفیدتر یاری کنید، چه خوب است که بعد از استفاده از مطالب، به این نکته توجه فرمایید.

8) اگر دسترسی به اینترنت برایتان دشوار است، پیشنهادم این است که به لینک "عضویت در سامانه پیامکی" مراجعه کنید.

9) از اخلاق پسندیده این است که، مطالب را بدون ذکر منبع، منتشر نکنید، رعایت این مساله، نشانه حسن رفتار و شخصیت شماست و ما را در ترویج معارف دینی، یاری می کند. 

با تشکر فراوان از شما مخاطب محترم و نازنین

یا علی

پیوندها
مجتمع مذهبی فرهنگی امام رضا علیه السلام - تهرانپنل پیامک رایگانپیکس بلاکشبکه تبلیغدفتر حفظ و نشر آثار آیت الله العظمی خامنه ای (حفظه الله)پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبریمرکز مدیریت حوزه علیمه خراسانطلبه پاسخگورادیومونسبک زندگی موسسه راه روشنمدرسه علمیه سیادت خراسانعضویت در سامانه پیامکی 3000872030

کمترین کاری که میتوانیم برای خدای مهربان انجام دهیم چیست؟

کمترین کاری که میتوانیم برای خدای مهربان انجام دهیم چیست؟

تا به حال این سوال برایتان مطرح شده است که کمترین کاری که میتوانیم برای خداوند مهربان انجام دهیم چیست؟ جواب این سوال خیلی از سوالها و مشکلات را حل میکند و اتمام حجت است برای خیلی از انسانها که در این زمینه با سهل انگاری و مسامحه کاری برخورد کرده اند.

امام علی در نهج البلاغه جواب این سوال را بیان فرمودند:

اقل ما یلزمکم لله ان لا تستعینوا بنعمه علی معاصیه، کمترین کاری که برای خدا لازم است انجام دهید این است که با نعمتهای او، معصیت و گناه نکنید، یا به عبارت دیگر از نعمتهای او برای گناه و معصیت، کمک نگیرید. تازه این کمترین کاری است که ما می توانیم انجام دهیم، که نمیتوانیم و واقعا اگر کسی بتواند کمترین کاری است، و اگر از این مساله چشم پوشی کنیم و از خودمان بپرسیم که اگر بخواهیم یک کار بیشتری انجام دهیم چیست؟ این است که با نعمتهای خداوند، او را اطاعت کنیم.

با تامل و دقت بیشتر میتوان فهمید که عملا هیچ گناهی قابل تصور نیست، که بدون کمک گیری از نعمتهای خداوند متعال، انجام شود، و لذا نتیجه میگیریم که لازم است برای عمل به این روایت و توصیه زیبای مولا امیرالمومنین علی ابن ابیطالب صلوات الله علیه، از ارتکاب هرگونه گناهی حتی کوچک پرهیز شود.

خداوند متعال توفیق عمل به دستورات دینی را به همه ما عنایت بفرماید

یا علی

امتياز شما :
 
۳ راي
ارسال :
۱۳۹۲/۲/۱۵
بازديد :
۱۴۱۲ مرتبه
نظرات
علیرضا   »   ۱۳۹۲/۲/۱۷ ۱۰:۴۰
۱-+۱

کاش واقع بینانه تر به مسائل نگاه کنیم و همیشه با ذکر حدیثی سعی در هدایت و ارشاد نسل جوون نداشته باشیم! به خدا ائمه ما هم شرایط اجتماعی زمان خودشون رو در نظر می گرفتن... :| 

پاسخ مدیر سایت

چه ربطی داشت؟ الان شما واقع بینانه تر نگاه کن چی میخوای بفهمی از روایت، با این احادیث شرایط زمانه رو در نظر میگیریم و تذکر میدهیم دقیقا منطبق با تذکرات ائمه معصومین صلوات الله علیهم اجمعین. مثلا الان شما که شرایط زمانه رو در نظر گرفتی این حدیث، مال زمانه ما نیست؟ نباید این حدیث رو بخوانیم و بگیم؟ با صد تا حدیث جوونها رو هدایت کنیم، یک حدیث کافی نیست؟ دقیقا میخواستی چی بگی پسرم ؟

علیرضا   »   ۱۳۹۲/۲/۱۷ ۱۱:۳۹
۱-+۱

دقیقا می خواستم بگم که وقتی شرایط زمانه همه جوره مناسب گناه هست، صرفا با موعظه نمیشه کسی رو هدایت کرد! حوزه خیـــــــــــــلی وقته که از جامعه عقب مونده حاج آقا... مشکل اینه که واقعیت رو نمی تونید درک کنید! ما هم دوست داریم که جامعه ما دینی بشه، ولی با کدوم تئوری می خواید جامعه رو دین مدار کنید؟ کجاست تئوری فلسفه سیاسی و اجتماعی و فرهنگی حوزه؟!

پاسخ مدیر سایت

تنها دلیلی که میتوانم اقامه کنم بر عقب نماندن حوزه همینی است که میبنم، جوانهایی مثل شما، اینقدر فرهیخته در جامعه تربیت شده اند که به صورت مستقیم یا غیر مستقیم، شاگرد حوزه علمیه بوده اند، کسی میتواند ادعا کند، که اساس فکری تمام اندیشمندان جهان اسلام امروز(تا چه برسد به خرده منتقدینی که مثل شما فقط فریاد میزنند و به دنبال جلوه دادن ضعف های کاذب میباشند) از تفکرات مرحوم امام رضوان الله تعالی علیه و شهید مطهری و سایر اندیشمندان، تاثیر نگرفته است؟ تاکید میکنم، تاثیرپذیر نبوده اند؟ اساس مبانی فکری اندیشمندان برتر جهان وابسته به ارائه تئوری متقن و بی نظیر اسلام است که فقط و فقط در طول تاریخ خواستگاه آن حوزه ها بوده اند، و احدی نیست که به این توانایی رسیده باشد و از حوزه کمک نگرفته باشد. لذا پسرم، توصیه ام برای شما و همه جوانهای دیگر که از دیگران یادگرفته اند در مقابل پذیرش موعظه و تامل و دقت در تذکرات و احادیث و راویت ائمه معصومین، (قبول ممن ینصحه) به نقد و تحلیل و بررسی می پردارند (که این روحیه بد نیست و خوب است، اما همه جا نه، بلکه جای خاص خودش را دارد) این است که به جای این عیبجویی ها و بدگویی ها، سعی کن با دقت این مطالب را بخوانی و عزمت را جزم کنی، در بکار بستن این دستور العملها برای سعادت خودت . . . شما نگران نباش پسرم، با همین تذکرات و توصیه های کوچک سرنوشت خیلی ها عوض شده است، ولی به شرط این که بخواهی . . . این یادداشت را هم بخوان: http://www.ali-forootan.com/#article_15