مرا به خاطر داشته باش
آغاز به کار

سلام؛ قدمتان روی چشم/ ممنونم از اینکه کلیک رنجه فرمودید، خواهشمندم چند دقیقه با حوصله و دقّت، نکات زیر را بخوانید:

1) قبل از هرگونه فعالیتی در سایت، و برای اینکه خسته نشوید و بتوانید از وقت بیشتر استفاده کنید، این مطلب " آشنایی با فضای سایت " را بخوانید.

2) اگر میخواهید، پیام یا مطلبی که برای سایر بازدیدکنندگان نیز مفید است، را برایم ارسال کنید، از طریق بخش پرسش و پاسخ اقدام نمایید.

3) سوالات خودتان را از لینک "ارسال پرسش" ثبت نمایید، و برای آگاهی از پاسخ، ظرف چند روز آینده، مجدداً به سایت مراجعه نمایید.

4) قبل از ثبت سوال و یا درخواست مشاوره، کمی در سایت گردش کنید، شاید، پاسخ سوال شما در سایت مطرح شده باشد.

5) حتما نظرات خودتان را در ذیل هر مطلب، ثبت نمایید، تا اطلاع ثانوی، لینک "تماس با من" غیر فعال است و تمامی سوالات را از طریق لینک "ارسال پرسش جدید" ثبت نمایید.

6) برای ثبت هرگونه پیام، یا نظری در این سایت، باید، ثبت نام کنید. (لینک آن بالای تصویر من، موجود است) "راهنمای عضویت"

7) امتیاز دادن به یادداشتها و مطالب باعث میشود که دیگران را در خواندن مطالب مفیدتر یاری کنید، چه خوب است که بعد از استفاده از مطالب، به این نکته توجه فرمایید.

8) اگر دسترسی به اینترنت برایتان دشوار است، پیشنهادم این است که به لینک "عضویت در سامانه پیامکی" مراجعه کنید.

9) از اخلاق پسندیده این است که، مطالب را بدون ذکر منبع، منتشر نکنید، رعایت این مساله، نشانه حسن رفتار و شخصیت شماست و ما را در ترویج معارف دینی، یاری می کند. 

با تشکر فراوان از شما مخاطب محترم و نازنین

یا علی

پیوندها
مجتمع مذهبی فرهنگی امام رضا علیه السلام - تهرانپنل پیامک رایگانپیکس بلاکشبکه تبلیغدفتر حفظ و نشر آثار آیت الله العظمی خامنه ای (حفظه الله)پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبریمرکز مدیریت حوزه علیمه خراسانطلبه پاسخگورادیومونسبک زندگی موسسه راه روشنمدرسه علمیه سیادت خراسانعضویت در سامانه پیامکی 3000872030

مصاحبه با نشریه داخلی افق دانشگاه تابران

مصاحبه با نشریه داخلی افق دانشگاه تابران
ازدواج جوانان
مصاحبه با استاد فروتن
از اونجایی که موضوع این بخش از نشریه یک بحث داغ و البته شیرین به نام ازدواج جوانان بود ترجیح دادیم با یک استاد جنجالی هم در این رابطه مصاحبه ای داشته باشیم در نتیجه به صورت کاملا غافلگیر کننده به حضور استاد فروتن رسیدیم و از اونجایی که پارتیمون هم خیلی کلفت بود ایشون بعد از کلاس به دفتر بسیج مستضعفین سری زدند و ما هم تا تونستیم به قول خودشون بدون هیچ مقدمه و موأخره ای سؤال پیچشون کردیم. آنچه می خوانید گزیده ای از گفتگوی یک ساعته میان ما و استاد فروتن (یکی از اساتید گروه معارف) است.
یکی از مسائلی که در بین جوانان بسیار شایع شده شروع روابطی است که عده ای به قصد ازدواج و عده ای فقط به قصد گذران وقت با هم دارند. نظر شما درباره این روابط برای آشنایی بیشتر چیست؟
اسلام ابداًو اصلاً با آشنایی قبل از ازدواج مخالف نیست، اما کیفیت آن کمی متفاوت است در این راستا می توان دو شرط برای آشنایی قبل از ازدواج قرار داد. اولاً: حتما قصد ازدواج باشد (نه به قصد رفاقت وکسب تجربه وگذران وقت) و ثانیاً: با آگاهی بزرگترها این ارتباط شکل بگیرد. یکی از معیار های پسند یک فرد در جامعه امروز معیار های ظاهری است (که البته اسلام، علی رقم توجه زیاد افراد، آن را جزء معیار های زندگی موفق نمی داند) و بسیاری از این روابط به این علت است که افراد سعی می کنند خود، فرد مورد پسندشان را بیابند. لذا بدون اطلاع خانواده تصمیم به آشنایی می گیرند. شرط دوم مکمل شرط اول است و ما زمانی می توانیم اطمینان داشته باشیم که بحث ازدواج جدی است وطرفین می توانند در مورد خصوصیات هم تحقیق کنند که بزرگتر ها در جریان قرار بگیرند. همچنین در مواجهه با پیشنهادهایی که به قصد آشنایی برای خانم ها پیش می آید دو توصیه دارم. اولاً پیشنهاد هیچ پسر زیر بیست سالی را قبول نکنند و ثانیاً پسری که قدم پیش می گذارد باید دو پیش شرط داشته باشد که آن هم اتمام سربازی وشاغل بودن است. زیرا می توان گفت که در غیر این صورت پیشنهاد جدی نیست. البته گاهی ممکن است استثنا هم وجود داشته باشد. مثلاً دو طرف هم کفو هستند و آقا فردی متدین است اما به علت تحصیل سربازی نرفته و شاغل نیست.که در این صورت نیاز به یاری بیشتر از سوی خانواده است. اما نکته مهم این است که چون اغلب پیشنهاد از سمت آقایان مطرح می شود خانم ها باید سعی کنند مسئاله را با والدین در میان بگذارند.
یکی از مباحثی که این روزها مد شده پیش قدم شدن خانم هاست نظرتان در رابطه با این قضیه چیست؟
این یکی از مسائل نگران کننده امروز است. از نظر اسلام و روایات خداوند وقتی آدم و حوا را آفرید در فطرت حوا عفاف وحیا را قرار داد. در احادیث آمده که حضرت حوا به گوشه ای پناه برد و خداوند به آدم فرمود: که تو به سمت حوا برو. فطرتاً حیا وعفت زن اجازه نمی دهد که پیشنهاد ازدواج را مطرح کند. همچنین که در ماجرا ی حضرت رسول (صلی الله علیه وآله) و حضرت خدیجه (سلام الله علیها) هم علی رقم شوق وعلاقه ی حضرت خدیجه باز هم پیامبر اقدام به خواستگاری کردند. البته به نظر من اگر خانمی به کسی علاقه مند شد تنها راه آن استفاده از معرف هاست، آن هم به صورت غیر مستقیم. برای مثال خانم می تواند معیار های فرد مرد نظرش را در جمع دوستان بیان کند تا اطرافیان به عنوان معرف با ایده آل های او آشنا شوند به این صورت به عزت نفس خانم هم لطمه ای وارد نخواهد شد.
به نظر شما کدام شیوه برای انتخاب همسر مناسب تر است؟ شیوه جدید وامروزی یا شیوه سنتی؟
به نظر من نه امروزی محض ونه سنتی محض بلکه تلفیقی از هر دو یعنی آقا می تواند معیار های خود را در جمع محارم مثل مادر، خواهر، عمه وخاله مطرح کند و آنها هم در اطراف خود به دنبال کسی با این مشخصات بگردند در چنین شرایطی اسلام هم با این رابطه برای آشنایی و این که دوطرف از نظر ظاهری یکدیگر را بپسندند مشکلی ندارد. وبه نظر من این بدون آسیب ترین راه برای آشنایی قبل از ازدواج است. (تاکید می کنم که این راه کم آسیب نیست، بدون آسیب است)
اگر والدین در انتخاب معیار های ازدواج فرزندشان دچار اشتباه شوند فرزندان چطور باید این اشتباه را به آنها گوشزد کنند به خصوص در رابطه با خانم ها که شرم و حیا مانع از اظهار نظر مستقیم می شود.؟
والدین باید به جای این که صرفاً خواسته های خود یا فرزندان را ملاک قرار دهند از ملاک های عقل، شرع و عرف تبعیت کنند. در انتخاب معیار والدین معمولا به دونوع اشتباه دچار می شوند اولا: تلاش می کنند کمبود هایی را که برای خودشان به وجود آمده برای فرزندان جبران کنند و ثانیاً: اگر در زندگی خود موفقیت هایی کسب کرده باشند انتظار دارند طرف مقابل هم همان ملاک های موفقیت را دارا باشد. در این شرایط باز هم باید از یک واسطه استفاده کرد. کسی که پدر ومادر از او حرف شنوی دارند مانند پدر بزرگ و مادر بزرگ یا برادر بزرگتر و یا حتی امام جماعت مسجد محل اگر والدین از او تبعیت می کنند. نکته مهم دیگر در اینجا وجود تفاوت سنی بین والدین و فرزندان است که باعث تفاوت در نگرش ها می شود در این شرایط توصیه ما به جوانان است، آنها، هم باید آستانه صبر خود را بالا ببرند و هم در برابر بی صبری و انتظارات بیش از حدی که گاهی بزرگتر ها از آنها دارند کوتاه بیایند در روایات آمده که جوانان باید بزرگتر ها را احترام کنند. والبته باید در یک فضای صمیمی شرایط ومعیار های خود را که البته باید معقول ومشروع و مورد قبول عرف باشد مطرح کنند و اعلام کنند که با در نظر گرفتن این شرایط حاضر به همکاری با والدین هستند. واگر این هم جواب نداد سپس به فکر پیدا کردن واسطه ای که قبلا گفته شد باشند. همچنین در این شرایط باید فرزندان اگر در گذشته اشتباهاتی داشته اند که موجب سلب اعتماد والدین شده را جبران کنند و به بزرگتر ها اثبات کنند که می توانند درست تصمیم بگیرند.
یکی دیگر از معضلات این دوره بالا رفتن سن ازدواج است که باعث شده خانواده ها علی الخصوص در رابطه با آقایان سخت گیری بیشتری به خرج دهند که البته با توجه به نداشتن شغل و پایان خدمت به نظر چندان هم نا درست نیست. به نظر شما آیا این رفتار صحیح است؟ راهکار شما در این خصوص چیست؟
از نظر من بزرگترین راهکار برای حل معضل ازدواج در جامعه، ازدواج در سنین پایین است ومی توان تضمین کرد که اگر ازدواج در سنین پایین و البته با آموزش صحیح و مفید برای جوانان باشد آمار طلاق بسیار پایین می آید زیرا در بسیاری از طلاق ها دلیل، کوتاه نیامدن طرفین از خواسته هایشان است. در سنین بالاتر شخصیت به طور کامل شکل گرفته و تثبیت شده است و هر دو طرف احساس استقلال شخصیتی دارند که مانع از درک تفاوت ها و وفق دادن شخصیتشان با یکدیگر است.
جمع بندبی ونکته پایانی: 
آمار ها نشان می دهد که درصد بالایی از طلاق ها در کمتر از یکسال بوده است در صورتی که به نظر کارشناسان تازه بعد از گذشت سه سال از زندگی مشترک دو طرف به تفاهم گفتاری رسیده و حرف هم را می فهمند و پس از این که به تفاهم گفتاری رسیدند به تفاهم فکری و بعد ازگذشت حدود هفت تا ده سال از زندگی مشترک به تفاهم عملی می رسند. در آخر به این نتیجه می رسیم که ازدواج بر اساس معیارهای غلط باعث طلاق خواهد شد نکته اینجاست که افراد تصور می کنند اگر با فرد دیگری ازدواج کنند وضعیت بهتر خواهد شد در صورتی که تا معیار ها درست نشود مشکل حل نخواهد شد واگر صد بار دیگر هم اقدام به ازدواج کنند باز هم به طلاق خواهد انجامید.
ali-forootan.com این هم وبسایت استاد فروتن میتوانید سوالهاتون در این سایت از ایشون بپرسید. 
از این که برای شرکت در این گفتگو حوصله به خرج دادید سپاسگزاریم.
با تشکر از آقای سید ایمان اصغری و سایر عزیزان که این مصاحبه را تنظیم نموده اند.
امتياز شما :
 
۱ راي
ارسال :
۱۳۹۲/۳/۲۰
بازديد :
۷۵۱ مرتبه
نظرات
mohadese   »   ۱۳۹۲/۳/۲۱ ۱۶:۲۹
۲-+۱

عالی بود و اموزنده مرسی

پاسخ مدیر سایت

سلام دخترم؛ از شما و سایر خوانندگان گرامی درخواست میکنم، اگر نظر یا سوال و پیشنهاد و انتقادی دارند حتما مطرح بفرمایند

یاعلی