مرا به خاطر داشته باش
آغاز به کار

سلام؛ قدمتان روی چشم/ ممنونم از اینکه کلیک رنجه فرمودید، خواهشمندم چند دقیقه با حوصله و دقّت، نکات زیر را بخوانید:

1) قبل از هرگونه فعالیتی در سایت، و برای اینکه خسته نشوید و بتوانید از وقت بیشتر استفاده کنید، این مطلب " آشنایی با فضای سایت " را بخوانید.

2) اگر میخواهید، پیام یا مطلبی که برای سایر بازدیدکنندگان نیز مفید است، را برایم ارسال کنید، از طریق بخش پرسش و پاسخ اقدام نمایید.

3) سوالات خودتان را از لینک "ارسال پرسش" ثبت نمایید، و برای آگاهی از پاسخ، ظرف چند روز آینده، مجدداً به سایت مراجعه نمایید.

4) قبل از ثبت سوال و یا درخواست مشاوره، کمی در سایت گردش کنید، شاید، پاسخ سوال شما در سایت مطرح شده باشد.

5) حتما نظرات خودتان را در ذیل هر مطلب، ثبت نمایید، تا اطلاع ثانوی، لینک "تماس با من" غیر فعال است و تمامی سوالات را از طریق لینک "ارسال پرسش جدید" ثبت نمایید.

6) برای ثبت هرگونه پیام، یا نظری در این سایت، باید، ثبت نام کنید. (لینک آن بالای تصویر من، موجود است) "راهنمای عضویت"

7) امتیاز دادن به یادداشتها و مطالب باعث میشود که دیگران را در خواندن مطالب مفیدتر یاری کنید، چه خوب است که بعد از استفاده از مطالب، به این نکته توجه فرمایید.

8) اگر دسترسی به اینترنت برایتان دشوار است، پیشنهادم این است که به لینک "عضویت در سامانه پیامکی" مراجعه کنید.

9) از اخلاق پسندیده این است که، مطالب را بدون ذکر منبع، منتشر نکنید، رعایت این مساله، نشانه حسن رفتار و شخصیت شماست و ما را در ترویج معارف دینی، یاری می کند. 

با تشکر فراوان از شما مخاطب محترم و نازنین

یا علی

پیوندها
مجتمع مذهبی فرهنگی امام رضا علیه السلام - تهرانپنل پیامک رایگانپیکس بلاکشبکه تبلیغدفتر حفظ و نشر آثار آیت الله العظمی خامنه ای (حفظه الله)پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبریمرکز مدیریت حوزه علیمه خراسانطلبه پاسخگورادیومونسبک زندگی موسسه راه روشنمدرسه علمیه سیادت خراسانعضویت در سامانه پیامکی 3000872030

اتاق مشاوره روزنامه خراسان؛ آسیبهای تربیتی اشتغال بانوان

اتاق مشاوره روزنامه خراسان؛ آسیبهای تربیتی اشتغال بانوان

خانمی ۲۷ ساله هستم. دختری ۸ ساله دارم، به خاطر این که سرکار می روم، دخترم نصف روز تنهاست. می خواهم بدانم این شرایط چه تاثیر ی بر روحیه اش خواهد داشت؟

دوری از والدین خسارت های جبران ناپذیری دارد
حجت الاسلام علی فروتن، کارشناس و مشاور خانواده معتقد است حقیقتی که در عالم هستی، هم از نظر دین مبین اسلام و هم از نظر علم، مسلم و غیر قابل انکار است، ارتباط خاص تمامی مخلوقات با یکدیگر است. تاثیرگذاری و تاثیرپذیری موجودات و مخلوقات در ارتباط با یکدیگر، امری بدیهی است که به تایید نیازی ندارد بلکه فقط و فقط نیازمند توجه و دقت بیشتر انسان ها به عنوان موجودات برتر در عالم هستی به ارتباط با دیگر مخلوقات است. توجه بیشتر به این که با چه چیزهایی سر و کار دارند، با چه افرادی ارتباط صمیمی دارند و پیامدها و آثار این ارتباط ها چیست؟ به طور مثال دوری پدر و مادر از فرزند و تنهایی یا نزدیک شدن او به اشخاص دیگری غیر از والدین، موجب وارد آمدن خسارت های جبران ناپذیری به او خواهد شد.
 
تربیت فرزند به عهده شماست
این مشاور خانواده در گفت و گو با خراسان افزود: در دوران شکل گیری و تثبیت شخصیت فرزند، این پدر و مادر هستند که براساس ارزش های اخلاقی باید فرزندشان را تربیت کنند و قطعا دیگران از اهداف، علایق، سلایق و ارزش های مورد نظر والدین باخبر نیستند هر چند والدین خواسته های خودشان را برای متولیان تربیتی به صورت مشروح بیان کنند اما از سخن تا عمل، فاصله و تفاوت بسیار است. در این بین فرزند نیاز به حضور والدین را در نمی یابد و وقتی این کمبودها تامین نشود، به صورت طبیعی این عقده ها در آینده به اختلالات رفتاری و روانی تبدیل می شود؛ بنابراین اسلام توصیه و تاکید بسیار دارد که والدین خصوصا مادر با فرزندش ارتباط صمیمانه و تنگاتنگی داشته باشد و به او مهرورزی کند تا به صورت مستقیم بر تربیت فرزند تاثیر بگذارد. به طور مثال این که والدین به نوازش و بوسیدن فرزندشان بپردازند تاثیرات عجیبی بر تعدیل رفتار کودک دارد. در حدیثی از پیامبر(ص) داریم: «فی رجُلٍ قالَ: ما قَبَّلتُ صَبِیّا قَطُّ، فلَمّا ولَّى قالَ: هذا رجُلٌ عِندی أنّهُ مِن أهلِ النّارِ» مردی در جمع پیامبر (ص) و عده ای از اصحاب گفت: من هرگز کودکم را نبوسیده‌ام. پس آن گاه که خواست برود، پیامبر (ص) فرمودند: این مرد در نظر من از دوزخیان است (الکافی: 6 / 50 منتخب میزان الحکمة : 612) وقتی اهمیت بوسیدن درباره مردی که فرزندانش را نبوسیده است به حدی می رسد که پیامبر (ص) می فرمایند: او را از اهل دوزخ می بینم، جایی برای توضیحات بیشتر درباره اهمیت حضور والدین در کنار فرزندان شان نمی ماند.
 
خوب در برابر خوب تر
فروتن ادامه داد: بنابراین با توجه به این که ضروری است والدین در امر تربیت فرزند به صورت مستمر نقش داشته باشند، به آسانی می توان به این نتیجه رسید که حتی کمترین زمان دوری آن ها از فرزند، آثار منفی فراوانی دارد. از آن جا که نشانه عاقل این است که از بین خوب و خوب تر، خوب تر را و از بین بد و بدتر، بد را انتخاب کند از مادرهای شاغل می خواهم که به این نکته توجه کنند و کمی در این باره بیندیشند که در قبال اشتغال چه عوایدی نصیب شان می شود و از سوی دیگر با دوری از فرزند، چه آسیب هایی به خانواده وارد می شود و با مقایسه بین این دو مسئله، بهترین راه را انتخاب کنند؛ بنابراین هر مادری باید این عواید و آسیب ها را برای خودش بنویسد و تصمیم گیری کند چون در هر خانواده ای میزان این عواید و آسیب ها متفاوت است و هیچ فردی جز خود مادر نمی تواند، تصمیم درستی بگیرد. با این حال اگر اشتغال برای مادری ضروری و اجتناب ناپذیر است پیشنهاد می شود در اوقات غیرکاری، حتما کمبودهای فرزندش را جبران کند و تا حد امکان در ساعاتی که در کنار فرزندش نیست، او را در نزد نزدیکان نسبی خود مثل مادر یا خواهر بگذارد تا آسیب کمتری در مسائل تربیتی و روحی و روانی به او وارد شود.
 
 
 
امتياز شما :
 
۰ راي
ارسال :
۱۳۹۳/۲/۸
بازديد :
۱۵۹۱ مرتبه
نظرات