مرا به خاطر داشته باش
آغاز به کار

سلام؛ قدمتان روی چشم/ ممنونم از اینکه کلیک رنجه فرمودید، خواهشمندم چند دقیقه با حوصله و دقّت، نکات زیر را بخوانید:

1) قبل از هرگونه فعالیتی در سایت، و برای اینکه خسته نشوید و بتوانید از وقت بیشتر استفاده کنید، این مطلب " آشنایی با فضای سایت " را بخوانید.

2) اگر میخواهید، پیام یا مطلبی که برای سایر بازدیدکنندگان نیز مفید است، را برایم ارسال کنید، از طریق بخش پرسش و پاسخ اقدام نمایید.

3) سوالات خودتان را از لینک "ارسال پرسش" ثبت نمایید، و برای آگاهی از پاسخ، ظرف چند روز آینده، مجدداً به سایت مراجعه نمایید.

4) قبل از ثبت سوال و یا درخواست مشاوره، کمی در سایت گردش کنید، شاید، پاسخ سوال شما در سایت مطرح شده باشد.

5) حتما نظرات خودتان را در ذیل هر مطلب، ثبت نمایید، تا اطلاع ثانوی، لینک "تماس با من" غیر فعال است و تمامی سوالات را از طریق لینک "ارسال پرسش جدید" ثبت نمایید.

6) برای ثبت هرگونه پیام، یا نظری در این سایت، باید، ثبت نام کنید. (لینک آن بالای تصویر من، موجود است) "راهنمای عضویت"

7) امتیاز دادن به یادداشتها و مطالب باعث میشود که دیگران را در خواندن مطالب مفیدتر یاری کنید، چه خوب است که بعد از استفاده از مطالب، به این نکته توجه فرمایید.

8) اگر دسترسی به اینترنت برایتان دشوار است، پیشنهادم این است که به لینک "عضویت در سامانه پیامکی" مراجعه کنید.

9) از اخلاق پسندیده این است که، مطالب را بدون ذکر منبع، منتشر نکنید، رعایت این مساله، نشانه حسن رفتار و شخصیت شماست و ما را در ترویج معارف دینی، یاری می کند. 

با تشکر فراوان از شما مخاطب محترم و نازنین

یا علی

پیوندها
مجتمع مذهبی فرهنگی امام رضا علیه السلام - تهرانپنل پیامک رایگانپیکس بلاکشبکه تبلیغدفتر حفظ و نشر آثار آیت الله العظمی خامنه ای (حفظه الله)پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبریمرکز مدیریت حوزه علیمه خراسانطلبه پاسخگورادیومونسبک زندگی موسسه راه روشنمدرسه علمیه سیادت خراسانعضویت در سامانه پیامکی 3000872030

اتاق مشاوره روزنامه خراسان؛ ضرورت تحقیقات درباره خواستگار

اتاق مشاوره روزنامه خراسان؛ ضرورت تحقیقات درباره خواستگار
وقتی هم کفو بودن کم اهمیت تلقی می شود
مجید حسین زاده- مرد جوان با موهایی که به قول امروزی ها فشن است و با شلوار جین پاره ای که این روزها مد شده است، وارد دادگاه خانواده می شود و کنار مادرش می نشیند. چند ثانیه بعد هم دختری محجبه که اصالت خانوادگی اش را به راحتی در نحوه پوشش او می توان فهمید، به همراه مادرش رو به روی قاضی می نشیند. دادگاه با اصرار و عجله مرد جوان برای هرچه زودتر انجام گرفتن طلاق شروع می شود.
 
می خواستم عروسم، پسرم را تربیت کند
مادر پسر سکوت دادگاه را می شکند و با چشمانی سرشار از پشیمانی و ندامت به پسرش نگاه می کند و می گوید: همه تلاش من این بود که پسرم آدم شود. آقای قاضی، ما خانواده آبرومندی هستیم. وقتی متوجه شدم که پسرم به ارتباط های نامناسبی روی آورده است، با خودم گفتم اگر داماد شود هم با جدیت بیشتری پیگیر کار کردن خواهد شد و هم از این منجلاب های اخلاقی نجات پیدا خواهد کرد؛ بنابراین به خواستگاری دختری رفتم که از نظر شخصیت و مذهبی خیلی قبولش داشتم و فکر می کردم، تنها فردی که می تواند به پسرم در این شرایط کمک کند، همین دخترخانم است.
 
ظاهر مهم نیست، حتما دلش پاک است
این زن و شوهر جوان، هر دو دهه شصتی هستند و زن ۲سالی از شوهرش کوچک تر است. قاضی از زن می خواهد که دلایل درخواست طلاق را برای دادگاه توضیح دهد که می گوید: ۶سال پیش بود که به خواستگاری ام آمد. من در آن زمان تازه ۲۰ساله شده بودم و برای خودم و خوشبختی ام هزاران آرزو داشتم. خانواده هر ۲ طرف مذهبی بودند و من اصالت خانوادگی و مذهبی بودن همسر آینده ام، برایم از همه چیز مهم تر بود. وقتی در جلسه اول خواستگاری، همسرم را با مدل مویی عجیب و ابروهای برداشته دیدم، در انتخاب او به عنوان همسر ایده آل شک کردم ولی با خودم گفتم، با این خانواده ای که دارد نباید خیلی به ظاهرش توجه کنم چون حتما دلش پاک است.
 
کاش تحقیق می کردیم
در این لحظه مادر دختر از قاضی اجازه می خواهد که چند جمله ای صحبت کند و می گوید: آقای قاضی، خانواده داماد من از خانواده های خوب، مذهبی و اصیل هستند و من قبل از ازدواج دخترم، کم و بیش آن ها را می شناختم. زمانی که آن ها به خواستگاری دختر ما آمدند، ما به خاطر آشنایی قبلی با خانواده شان، دیگر درباره پسر تحقیق نکردیم و با این ازدواج موافقت کردیم.
در واقع احساس کردیم چون خانواده خوبی دارد، حتما خودش هم خوب است، کاش فقط یک بار از وضعیت پسرشان تحقیق می کردیم تاکارمان به این جا نمی کشید. آقای قاضی، هنوز هم برای من و دخترم سخت است که باور کنیم در دادگاه خانواده نشسته ایم.
 
به اصرار مادرم داماد شدم
قاضی از مرد می خواهد که دلیلش را برای موافقت با این ازدواج بیان کند که مرد می گوید: ۱۸ساله بودم که با معرفی یکی از دوستانم، عاشق یک دختر دبیرستانی شدم. بعد از یک سال دوستی، دختری را که حاضر بودم همه هستی ام را برایش بدهم با پسر دیگری در خیابان دیدم. بعد از آن با چندین دختر دیگر هم ارتباط تلفنی و دوستی هایی داشتم اما نه به نیت ازدواج، چون می دانم دختری که با پسری دوست شود برای ازدواج مناسب نیست. ۲۲ساله بودم که مادرم اصرار کرد باید داماد شوم. من به کار کردن علاقه نداشتم و گاهی در شرکت پدرم کار می کردم ولی به دلیل پول توجیبی زیادی که می گرفتم، مشکل مالی هم نداشتم. از سوی دیگر می دانستم که انتخاب همسر در کوچه و خیابان و با دوستی های از روی هوس درست نیست، این بود که با درخواست مادرم موافقت کردم. البته من از این که مادرم به خواستگاری خانواده های مذهبی می رفت، راضی نبودم و بارها به او می گفتم که باید از نظر اقتصادی و مذهبی هم کفو باشیم ولی مادرم معتقد بود که ازدواج من با یک دختر پاکدامن و مذهبی می تواند مرا اصلاح کند.
 
راستش را نگفتم چون...
در این لحظه قاضی از مادر پسر می پرسد «آیا شما به خانواده دختر گفتید که پسرتان از نظر اعتقادات و مذهب هم کفو شما نیست و دخترتان باید او را بنا به حرف خودتان تربیت کند؟» مادر پسر پاسخ می دهد: اگر این قضیه را به آن ها می گفتم به طور قطع خانواده دختر قبول نمی کردند و بعد از آن هم همه امیدم به درست شدن پسرم بر باد می رفت. من نه تنها به خانواده دختر نگفتم که پسرم خوب نیست بلکه در جواب آن ها که چرا ظاهر پسرتان در شأن خانواده تان نیست هم گفتم که او دل پاکی دارد و اگر همسرش از او بخواهد، قطعا ظاهرش را تغییر خواهد داد.
 
ای کاش می گفت چنین آدمی است
قاضی از زن جوان می خواهد که دلایل درخواست طلاقش را برای دادگاه بیشتر توضیح دهد. زن در حالی که نگاهش به زمین دوخته شده است، هیچ جوابی نمی دهد. قاضی برای دومین بار همین سوال را از زن می پرسد. زن که حسابی در فکر فرو رفته است، می گوید: آقای قاضی من نمی توانم سر سفره ای بنشینم که مشروب باشد. نمی توانم از مردی فرزند داشته باشم که خمس پولش را نمی دهد. نمی توانم با مردی زندگی کنم که دین برایش اهمیتی ندارد، نماز نمی خواند، روزه نمی گیرد و فقط به فکر خوشگذرانی است. آقای قاضی کاش همسرم از همان روز اول می گفت که چنین آدمی است تا هم من و هم خودش را بدبخت و بی آبرو نمی کرد.
قاضی در حالی که آخرین اظهارات مرد و زن را در پرونده مکتوب می کند، نگاهی به آن ها می اندازد و از آن ها می خواهد که منتظر رأی دادگاه باشند...
 
به ظاهر خواستگار هم توجه کنید...
حجت الاسلام علی فروتن، کارشناس و مشاور خانواده معتقد است، همان طور که جوانان باید یک سری مهارت های پیش از ازدواج را برای ساختن یک زندگی مشترک موفق فرا بگیرند، خانواده ها هم باید با یک سری مهارت ها آشنا باشند. گاهی دیده می شود خانواده ها به خاطر دلسوزی زیادی که نسبت به فرزندشان دارند، رفتارهای اشتباهی انجام می دهند و به عاقبت آن فکر نمی کنند. یک نمونه از این رفتارهای اشتباه، توجه نکردن به ظاهر خواستگار فرزندشان است. معمولا چنین خانواده هایی به این فرض امید می بندند که فرد با توجه به فرهنگ و اصالت خانوادگی اش، تغییر می کند. در صورتی که وقتی شخصیت فردی در نوجوانی و جوانی شکل گرفته باشد، به شدت تغییر آداب و رفتار برای او سخت خواهد بود.
 
ازدواج باعث سر به راهی فرزندتان نمی شود
این کارشناس و مشاور خانواده در گفت وگو با خراسان می افزاید: گاهی پدر و مادری که خودشان در تربیت فرزندشان کوتاهی کرده اند، برای فرزندشان به سراغ همسرانی می روند که آن همسر، فرزندشان را تربیت کند.
نکته جالب این است که این رفتار بیشتر از سوی پدر و مادر پسرها دیده می شود در حالی که در ازدواج، به این دلیل که معمولا دختر از پسر کوچک تر است، این دخترها هستند که از رفتارهای همسرشان الگو می پذیرند. بنابراین این توقع پدر و مادر که فرزندشان بعد از ازدواج اصلاح شود، توقع بسیار نابه جایی است. برای مثال، پدر و مادری که فکر می کنند پسر معتادشان یا پسری که اهل کار نیست و روابط نامناسبی دارد، با ازدواج درست می شود، توجه کنند که به دلیل بی انگیزگی چنین افرادی برای تغییر، چنین اتفاقی پس از ازدواج نمی افتد. بنابراین خانواده ها اساسا این فرضیه را که فرزندمان بعد از ازدواج سر به راه می شود کنار بگذارند و حداقل دنبال دخترها و پسرهایی نروند که مجبور شوند به دروغ به آن ها بگویند که فرزند ما خوب است و بعد از ازدواج دروغ شان مشخص شود.
 
تحقیق از خواستگار ۵ مرحله دارد
حجت الاسلام فروتن ادامه می دهد: در هر شرایطی تحقیق برای ازدواج، کاملا لازم و ضروری به نظر می رسد و نباید برای چنین امر مهمی فقط به ظاهر افراد یا ویژگی های خانوادگی اکتفا کرد. تحقیق کردن با آشنا بودن با خانواده طرف مقابل هیچ منافاتی ندارد.
این که یکی از خانواده ها فکر می کند چون خانواده طرف مقابل را می شناسد پس نیازی به تحقیق نیست یک اشتباه بسیار بزرگ است که ممکن است باعث مشکلات زیادی در زندگی فرزندشان شود. به نظر من تحقیقات باید بسیار سختگیرانه باشد و هر خواستگاری را باید در ۵ مرحله مورد تحقیق قرار داد که به ترتیب تحقیق از: دوستان نزدیک و صمیمی، محل تحصیل، محل کار، محل سکونت و اقوام و آشنایان لازم به نظر می رسد. با این حال و با چنین تحقیقی امید می رود که بتوان به شناخت خوبی از خانواده طرف مقابل و خواستگار دست یافت.
 
 
امتياز شما :
 
۰ راي
ارسال :
۱۳۹۳/۳/۲۸
بازديد :
۱۰۷۰ مرتبه
نظرات