مرا به خاطر داشته باش
آغاز به کار

سلام؛ قدمتان روی چشم/ ممنونم از اینکه کلیک رنجه فرمودید، خواهشمندم چند دقیقه با حوصله و دقّت، نکات زیر را بخوانید:

1) قبل از هرگونه فعالیتی در سایت، و برای اینکه خسته نشوید و بتوانید از وقت بیشتر استفاده کنید، این مطلب " آشنایی با فضای سایت " را بخوانید.

2) اگر میخواهید، پیام یا مطلبی که برای سایر بازدیدکنندگان نیز مفید است، را برایم ارسال کنید، از طریق بخش پرسش و پاسخ اقدام نمایید.

3) سوالات خودتان را از لینک "ارسال پرسش" ثبت نمایید، و برای آگاهی از پاسخ، ظرف چند روز آینده، مجدداً به سایت مراجعه نمایید.

4) قبل از ثبت سوال و یا درخواست مشاوره، کمی در سایت گردش کنید، شاید، پاسخ سوال شما در سایت مطرح شده باشد.

5) حتما نظرات خودتان را در ذیل هر مطلب، ثبت نمایید، تا اطلاع ثانوی، لینک "تماس با من" غیر فعال است و تمامی سوالات را از طریق لینک "ارسال پرسش جدید" ثبت نمایید.

6) برای ثبت هرگونه پیام، یا نظری در این سایت، باید، ثبت نام کنید. (لینک آن بالای تصویر من، موجود است) "راهنمای عضویت"

7) امتیاز دادن به یادداشتها و مطالب باعث میشود که دیگران را در خواندن مطالب مفیدتر یاری کنید، چه خوب است که بعد از استفاده از مطالب، به این نکته توجه فرمایید.

8) اگر دسترسی به اینترنت برایتان دشوار است، پیشنهادم این است که به لینک "عضویت در سامانه پیامکی" مراجعه کنید.

9) از اخلاق پسندیده این است که، مطالب را بدون ذکر منبع، منتشر نکنید، رعایت این مساله، نشانه حسن رفتار و شخصیت شماست و ما را در ترویج معارف دینی، یاری می کند. 

با تشکر فراوان از شما مخاطب محترم و نازنین

یا علی

پیوندها
مجتمع مذهبی فرهنگی امام رضا علیه السلام - تهرانپنل پیامک رایگانپیکس بلاکشبکه تبلیغدفتر حفظ و نشر آثار آیت الله العظمی خامنه ای (حفظه الله)پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبریمرکز مدیریت حوزه علیمه خراسانطلبه پاسخگورادیومونسبک زندگی موسسه راه روشنمدرسه علمیه سیادت خراسانعضویت در سامانه پیامکی 3000872030

اتاق مشاوره روزنامه خراسان؛ "خواستگار بی ثبات "

اتاق مشاوره روزنامه خراسان؛ "خواستگار بی ثبات "
دختری ۳۰ساله ام، خواستگار نسبتا مناسبی دارم، اما بین صحبت ها و عملش تناقض و تعارض وجود دارد. از سازگار بودن و توان مدیریت شرایط و مشکلات صحبت می کند، در حالی که تاکنون چند رشته و شغل عوض کرده است. چه کار کنم؟
 
باسلام. به نظرم شرایط شما کمی خاص است، اظهارات و نظرات و سختگیری های دختری در این سن و سال ، کمی بیشتر شبیه حساسیت است تا دقت؛ تشخیص داشتن ثبات رفتاری و فکری که در سوال شما به آن اشاره شده است، با این نشانه ها قابل اثبات نیست.
 
قضاوت نیاز به بررسی بیشتر دارد
این که فردی رشته و شغل خود را عوض کرده، ممکن است بر اساس دلایل دیگری غیر از نداشتن ثبات فکری و رفتاری باشد، در ضمن الزاما ثُبات فکری و رفتاری، مشخصه مثبتی برای همه نیست، زیرا در بسیاری از اوقات تحول ودگرگونی لازم است و سازگار بودن با شرایط نامطلوب بسیار بد و ناپسند است؛ بنابراین به مجرد شنیدن صحبت های یک شخص، نمی توان آن ها را با عمل وی تطبیق داد و نتیجه گیری کرد که آیا ثبات دارد یا نه ؟ همچنین نمی توان هیچ کسی را از اظهارات و ادعاها و حتی گزارش هایش از عملکردش قضاوت کرد، بلکه باید به مطالعه و بررسی رفتار به صورت مستقیم در تمامی حالات و شرایط مختلف پرداخت.
 
دلیل تغییر شغل را مشخص کنید
برای مثال اگر شخصی در شرایط سخت و اضطرار یا اجبار باشد و نسبت به رشته یا شغل خود احساس رضایت معقول نکند، بسیار پسندیده است که رشته یا شغل خود را تغییر دهد زیرا بر اساس تشخیص وی، ادامه فعالیتش به موفقیت نمی انجامد.
 
البته تعداد قابل توجهی از بی ثباتی ها در تصمیمات و رفتارها به دلیل عوامل نامعقول و غیر منطقی است، مثلا برخی به خاطر عافیت طلبی یا رفاه طلبی یا عدم مسئولیت پذیری از زیر بار کار و تلاش شانه خالی می کنند و هیچ گونه فعالیت و کاری را که اندک سختی به همراه داشته باشد نمی پذیرند، بدیهی است این گونه موارد اصلا محل بحث نیست و مطلوب نبودن این گزینه ها به عنوان خواستگار و همسر آینده کاملا واضح است. اما در مواردی که فرد با تحقیق و مشورت و با سنجیدن جوانب احتیاط در تصمیم گیری، اقدام به تغییر شغل یا رشته می کند، کار صحیحی را انجام داده است و به نظرم مشکلی ندارد؛ ممکن است شخصی بسیار سنجیده رفتار کند و به خاطر دلیلی کاملا منطقی و معقول شرایط زندگی اش کاملا متغیر باشد تا زمانی که بر اساس معیارهایش شرایط مطلوب و باثبات را از همه نظر به دست آورد. تشخیص این پایداری در فکر و رفتار و مثبت یا منفی بودن آن به آسانی ممکن نیست، بلکه باید همراه با تحقیق کامل و بهره مندی از رهنمودها و تجارب و تشخیص یک مشاور توانمند و امین و آگاه باشد، چرا که ممکن است خواستگار نتواند تمامی مقصودش را به خوبی بیان کند یا شما دچار سوء برداشت شده باشید.
 
ندانسته حکم کلی ندهید
در هر صورت به صورت خلاصه خوب است بدانید که هر ثبات و پایداری در فکر و رفتار به صورت مطلق مثبت و پسندیده نیست و از سوی دیگر هر ناپایداری و بی ثباتی نیز به صورت مطلق، منفی و ناپسند نیست، بلکه با توجه به موقعیت فردی و اجتماعی هر انسانی در زندگی و خانواده و آینده اش، ممکن است شرایط متغیر باشد و بر اساس آن شرایط بهترین گزینه برای تصمیم نهایی نیز متفاوت باشد.
 
حجت الاسلام علی فروتن
روان شناس و مشاور خانواده
 
امتياز شما :
 
۰ راي
ارسال :
۱۳۹۴/۲/۱۴
بازديد :
۲۴۱ مرتبه
نظرات