مرا به خاطر داشته باش
آغاز به کار

سلام؛ قدمتان روی چشم/ ممنونم از اینکه کلیک رنجه فرمودید، خواهشمندم چند دقیقه با حوصله و دقّت، نکات زیر را بخوانید:

1) قبل از هرگونه فعالیتی در سایت، و برای اینکه خسته نشوید و بتوانید از وقت بیشتر استفاده کنید، این مطلب " آشنایی با فضای سایت " را بخوانید.

2) اگر میخواهید، پیام یا مطلبی که برای سایر بازدیدکنندگان نیز مفید است، را برایم ارسال کنید، از طریق بخش پرسش و پاسخ اقدام نمایید.

3) سوالات خودتان را از لینک "ارسال پرسش" ثبت نمایید، و برای آگاهی از پاسخ، ظرف چند روز آینده، مجدداً به سایت مراجعه نمایید.

4) قبل از ثبت سوال و یا درخواست مشاوره، کمی در سایت گردش کنید، شاید، پاسخ سوال شما در سایت مطرح شده باشد.

5) حتما نظرات خودتان را در ذیل هر مطلب، ثبت نمایید، تا اطلاع ثانوی، لینک "تماس با من" غیر فعال است و تمامی سوالات را از طریق لینک "ارسال پرسش جدید" ثبت نمایید.

6) برای ثبت هرگونه پیام، یا نظری در این سایت، باید، ثبت نام کنید. (لینک آن بالای تصویر من، موجود است) "راهنمای عضویت"

7) امتیاز دادن به یادداشتها و مطالب باعث میشود که دیگران را در خواندن مطالب مفیدتر یاری کنید، چه خوب است که بعد از استفاده از مطالب، به این نکته توجه فرمایید.

8) اگر دسترسی به اینترنت برایتان دشوار است، پیشنهادم این است که به لینک "عضویت در سامانه پیامکی" مراجعه کنید.

9) از اخلاق پسندیده این است که، مطالب را بدون ذکر منبع، منتشر نکنید، رعایت این مساله، نشانه حسن رفتار و شخصیت شماست و ما را در ترویج معارف دینی، یاری می کند. 

با تشکر فراوان از شما مخاطب محترم و نازنین

یا علی

پیوندها
مجتمع مذهبی فرهنگی امام رضا علیه السلام - تهرانپنل پیامک رایگانپیکس بلاکشبکه تبلیغدفتر حفظ و نشر آثار آیت الله العظمی خامنه ای (حفظه الله)پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبریمرکز مدیریت حوزه علیمه خراسانطلبه پاسخگورادیومونسبک زندگی موسسه راه روشنمدرسه علمیه سیادت خراسانعضویت در سامانه پیامکی 3000872030

اتاق مشاوره روزنامه خراسان؛ "بررسی راهکارهای ازدواج مجدد با همسر سابق"

اتاق مشاوره روزنامه خراسان؛ "بررسی راهکارهای ازدواج مجدد با همسر سابق"
بررسی راهکارهای ازدواج دوباره با همسر سابق
زن و مردی که روزی با عشق و علاقه پای سفره عقد نشسته‌اند، حالا با اصرار بر جدایی در جلسات دادگاه بی محابا همدیگر را به همه بدی ها متهم می کنند و حتی از این که طرف مقابل را عاصی کرده اند، احساس غرور و پیروزی می کنند. اما این احساس عمر زیادی ندارد. همین که جوهر مهر طلاق در صفحه شناسنامه شان خشک شد، تمام حجم مغز زن و مرد پر می شود از افکار پریشان و احساس بلاتکلیفی. دنیای بیشتر افراد مطلقه، دنیایی پر از تضادها، دوگانگی ها و افسردگی هاست. آنها یک حس عجیب هم دارند یعنی در همان حالی که از همسر سابقشان دلخوشی ندارند، همزمان نسبت به او احساس مثبتی هم دارند و پیش وجدان خود اعتراف می کنند که جنبه هایی از وجود او را که در گذشته دوست داشته اند، هنوز هم می پسندند. اما این احساسات راه به جایی نمی برد، چون میان آن ها فاصله ای افتاده است که به این راحتی ها مرمت نمی شود. برای همین، بیشتر این آدم ها حسرت گذشته را می خورند، چون فکر می کنند می توانستند بهتر رفتار کنند، اما نکردند.
 
برای همین زیادند کسانی که پس از طلاق، در محکمه وجدان خود به قضاوت می نشینند و چنین نتیجه می گیرند که شریک سابق زندگی شان آن قدرها هم غیرقابل تحمل نبوده است. آن ها تصمیم می گیرند برای یک بار هم که شده، به اشتباه شان اعتراف کنند و همسر سابق شان را رو در رو بنشانند و سوگند بخورند که روزهای جدایی از او به آنان ثابت کرده که طلاق بدترین راهی بوده است که برای حل مشکلاتشان انتخاب کرده اند.
 
پشیمانی شرط لازم برای رجوع
حجت الاسلام علی فروتن، کارشناس ارشد روان شناسی و مشاور خانواده در گفت وگو با زندگی سلام می گوید:
 
پدیده طلاق در بیشتر موارد با پشیمانی همراه است، پشیمانی نسبت به اصل جدایی یا نسبت به نوع عملکرد و رفتار ناشایست با همسر سابق.
 
این تمایل به بازگشت و شروع مجدد زندگی مشترک باعث می شود برخی افراد مطلقه با گفت وگو و تعامل صحیح و همچنین با کسب راهنمایی و مشاوره، فرصت دیگری را به خود و همسرشان بدهند و زندگی خود را دوباره بسازند که البته تعداد کمی از موارد طلاق به این نتیجه می انجامد.
 
تعداد زیاد دیگری به خاطر عوامل مختلف از جمله غرور بیجا و لجبازی یا فشارهاو توصیه های نادرست و نابخردانه دیگران، با این که تمایل قلبی به بازگشت دارند و با تمام وجود می دانند که طلاق به نفع شان نبوده، ولی به این تصمیم اشتباه خود ادامه می دهند و در نهایت تمامی علقه‌ها و روابط و دلدادگی ها به طور کامل قطع می شود.
 
فقط تحت نظر مشاور
آنها که تمایل به برگشت دارند ممکن است انتخابشان همراه با تردید و دودلی باشد و ندانند که اگر یک بار دیگر فرصت آزمون و خطا به خود و همسرشان بدهند آیا موفق خواهند بود یا با شکست مواجه می شوند.
در این مواقع باید تمامی تصمیماتشان با یک مشاور فرهیخته و پرهیزکار هماهنگ باشد و بدون تشخیص او هیچ قدمی برندارند.
اگر مشاور که صاحب تجربه و آگاه است، با بررسی تمامی جوانب و ابعاد مسئله به این تشخیص رسید که می توان به این رابطه،  امیدوار بود و طرفین اشتباهات قابل جبرانی داشتند، خب توصیه می شود که با فراگیری مهارت های لازم، حتما به ازدواج مجدد با همسر سابق اقدام کنند.
اما اگر مشاور تشخیصش این بودکه راهی برای جبران اشتباهات گذشته وجود ندارد و یا تفاوت های بین طرفین در حدی است که به هیچ وجه به تفاهم نمی انجامد، خب واضح است که انسان عاقل هیچ وقت دوبار یک کار اشتباه را انجام نمی دهد.
 
اول آموزش، بعد ازدواج
بنابرمشاهدات، عامل جدایی در بسیاری از طلاق ها بسیار جدی نیست و بیشتر به خاطر نبود شناخت و آگاهی از مهارت های همسرداری و نحوه تعامل صحیح با جنس مخالف است که با آموزش دستورالعمل های لازم برای مدیریت رابطه، این نوع ازدواج ها به راحتی به سمت و سوی موفقیت راه پیدا می کنند. تمام مشکل در همین نداشتن شناخت از جنس مخالف و فرانگرفتن آموزه های صحیح مبتنی بر شرع و عقل، در تعامل با همسر در زندگی است و علاوه بر این مشکلات و کمبودها، خودبینی و خودخواهی و نداشتن روحیه گذشت و بخشش در طرفین و بستگان آنها، رابطه را به یک مشکل غیرقابل حل تبدیل می کند.
 
 
امتياز شما :
 
۰ راي
ارسال :
۱۳۹۴/۲/۱۴
بازديد :
۴۳۵ مرتبه
نظرات