مرا به خاطر داشته باش
آغاز به کار

سلام؛ قدمتان روی چشم/ ممنونم از اینکه کلیک رنجه فرمودید، خواهشمندم چند دقیقه با حوصله و دقّت، نکات زیر را بخوانید:

1) قبل از هرگونه فعالیتی در سایت، و برای اینکه خسته نشوید و بتوانید از وقت بیشتر استفاده کنید، این مطلب " آشنایی با فضای سایت " را بخوانید.

2) اگر میخواهید، پیام یا مطلبی که برای سایر بازدیدکنندگان نیز مفید است، را برایم ارسال کنید، از طریق بخش پرسش و پاسخ اقدام نمایید.

3) سوالات خودتان را از لینک "ارسال پرسش" ثبت نمایید، و برای آگاهی از پاسخ، ظرف چند روز آینده، مجدداً به سایت مراجعه نمایید.

4) قبل از ثبت سوال و یا درخواست مشاوره، کمی در سایت گردش کنید، شاید، پاسخ سوال شما در سایت مطرح شده باشد.

5) حتما نظرات خودتان را در ذیل هر مطلب، ثبت نمایید، تا اطلاع ثانوی، لینک "تماس با من" غیر فعال است و تمامی سوالات را از طریق لینک "ارسال پرسش جدید" ثبت نمایید.

6) برای ثبت هرگونه پیام، یا نظری در این سایت، باید، ثبت نام کنید. (لینک آن بالای تصویر من، موجود است) "راهنمای عضویت"

7) امتیاز دادن به یادداشتها و مطالب باعث میشود که دیگران را در خواندن مطالب مفیدتر یاری کنید، چه خوب است که بعد از استفاده از مطالب، به این نکته توجه فرمایید.

8) اگر دسترسی به اینترنت برایتان دشوار است، پیشنهادم این است که به لینک "عضویت در سامانه پیامکی" مراجعه کنید.

9) از اخلاق پسندیده این است که، مطالب را بدون ذکر منبع، منتشر نکنید، رعایت این مساله، نشانه حسن رفتار و شخصیت شماست و ما را در ترویج معارف دینی، یاری می کند. 

با تشکر فراوان از شما مخاطب محترم و نازنین

یا علی

پیوندها
مجتمع مذهبی فرهنگی امام رضا علیه السلام - تهرانپنل پیامک رایگانپیکس بلاکشبکه تبلیغدفتر حفظ و نشر آثار آیت الله العظمی خامنه ای (حفظه الله)پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبریمرکز مدیریت حوزه علیمه خراسانطلبه پاسخگورادیومونسبک زندگی موسسه راه روشنمدرسه علمیه سیادت خراسانعضویت در سامانه پیامکی 3000872030

اتاق مشاوره روزنامه خراسان؛ "مخفی نگه داشتن ازدواج با زنی که 32 سال از من بزرگتر است"

اتاق مشاوره روزنامه خراسان؛ "مخفی نگه داشتن ازدواج با زنی که 32 سال از من بزرگتر است"
زنم 32 سال از خودم بزرگ تر است!
جوانی ۲۶ساله، کارمند بانک و از خانواده مرفهی هستم. مدت یک سال است با خانمی ۵۸ساله ازدواج کرده ام اما خانواده ام خبر ندارند و اصرار به ازدواج دارند. مانده ام چه طور موضوع ازدواجم را بگویم.
 
فردی با این شرایط و در سن شما عموما به بلوغ کامل رسیده و علاوه بر عاقل بودن، می تواند امور خود را تدبیر و مدیریت کند و از پس مشکلات برآید و در پیچ و خم زندگی و فراز و نشیب آن، گلیم خود را از آب بیرون بکشد، بنابراین وقتی تصمیمی را می گیرد، خود را آماده تمامی پیامدها و تبعات آن می کند، اینکه چگونه دیگران را در برابر اقدام نامتعارفش مجاب کند یا در مقابل سرزنش یا خرده گیری آنان، مقاومت و ایستادگی کند.
 
دو راه پیش روی شماست
به علل و عوامل این تصمیم نامتعارف شما کاری ندارم، ولی به عنوان همیاری و کمک می توانم توصیه کنم که از داشته ها و توانایی هایتان استفاده و این مسئله را به بهترین شکل ممکن مدیریت کنید.برای حل این مشکل، دو راه پیش رو دارید، پاک کردن اصل صورت مسئله با جدایی از همسرتان یا مخفی نگاه داشتن وی تا ابد و راه دیگر این که پرده از این راز مخفی بردارید و خانواده تان را در جریان قرار دهید.
 
آیا جدایی، راه حل مناسبی برای شماست؟
راه حل اول با هردو حالتش معقول و ممکن نیست، جدایی یا ادامه ارتباط به میزان علاقه و تمایل و همچنین مطلوب بودن این انتخاب برای ادامه زندگی از سوی شما، بر می گردد و تصمیم گیری شما مشروط به داشتن پاسخی مورد قبول نسبت به این سوال هاست که آیا حاضر هستید برای ادامه عمرتان، همسری داشته باشید که 32 سال از شما بزرگ تر است؟ (فاصله سنی به حدی است که به صورت طبیعی ایشان می تواند در جایگاه یک مادر برای شما باشد) و همچنین آیا می توانید در ارتباط با وی که قطعا و یقینا همراه با آسیب ها و ضررهای روانی و اجتماعی، هم برای شما و هم برای وی است، این آسیب ها را تحمل کنید و آیا هر دو می توانید متحمل این هزینه های روحی و روانی شوید؟ آیا شما می توانید خلاءهای عاطفی و روانی خود را با همسرتان پر کنید و همچنین همسرتان با شما می تواند به آرامش برسد؟ البته قصد نداشتم به این مسائل اشاره کنم، ولی در تصمیم گیری، ملاحظه و بررسی ابعاد مختلف واقعیت زندگی تان در آینده بسیار ضروری است و آگاهی دادن نسبت به پیامدهای تصمیمات فعلی در آینده، وظیفه مشاور است. در هر صورت نسبت به راه حل اول کاملا شخص شما به صورت مستقل نقش اصلی را ایفا می کند.
 
پشت تصمیم خود پنهان نشوید
ولی خوب است بدانید که جدایی یا مخفی کاری راه حل بهتر نیست، انسان عاقل بر سر دوراهی از بین خوب و خوب تر، گزینه خوب تر را انتخاب می کند و از بین بد و بدتر گزینه بد را انتخاب می کند که کمتر ضرر کند. در نتیجه آنچه ظاهرا بهتر و خردمندانه تر است، آشکار کردن این انتخاب است. در خور ذکر است، اقدام شما اگرچه کمی نامتعارف است اما کار غیر مشروع نیست، لذا به پشتوانه مشروع بودن می توانید در مقابل دیگران، از عملکرد خود دفاع کنید، هر چند بیشتر احساس می شود که تصمیمی کاملا هیجانی و احساسی بوده و ممکن است به خاطر این اشکال شدیدا محکوم شوید.
 
از یک واسطه حکیم و خردمند بهره بگیرید
از طرفی اخلاقا جلب رضایت والدین در امر ازدواج برای مرد لازم است و برای دختر شرعا و قانونا رضایت پدر شرط صحت عقد و واجب است. بنابر این پس از آشکار شدن این اقدام شما باید خانواده را اقناع کنید که به این انتخاب رضایت دهند، که بسیار بعید است و حتی ممکن است روابط شما با خانواده تان با تنش های جبران ناپذیری، همراه شود که توصیه می کنم به صورت تدریجی و با استفاده از یک واسطه حکیم و خردمند و معتبر و صاحب تجربه جریان را مدیریت کنید. به عنوان مثال امام جماعت مسجد محله تان یا یک فرد آبرومند مورد قبول برای والدین و خانواده تان.
 
اگر با مخالفت خانواده مواجه شدید
در نهایت اگر با موافقت خانواده مواجه شدید که دیگر از فشار مخفی کاری و اصرار خانواده بر ازدواج کاسته می شود اما اگر با مخالفت آنها مواجه شدید، حتما برای تصمیم صحیح تر، به دنبال جلب رضایت و خواسته والدین باشید، چرا که توصیه ها و دستورات فراوان دینی بر این امر تاکید دارند که رضایت والدین باعث عاقبت بخیری است و از سوی دیگر نارضایتی آنها باعث نابود شدن زندگی فرزند می شود.اگر در تعارض خواسته خود و خانواده تان مبنی بر جدایی، توانایی انتخاب نداشتید حتما مسئله را با یک مشاور فرهیخته و پرهیزکار و آگاه در میان بگذارید و از راهنمایی او بهره مند شوید.
 
حجت الاسلام علی فروتن
کارشناس ارشد مشاور خانواده
 
امتياز شما :
 
۰ راي
ارسال :
۱۳۹۴/۳/۶
بازديد :
۴۱۰ مرتبه
نظرات