مرا به خاطر داشته باش
آغاز به کار

سلام؛ قدمتان روی چشم/ ممنونم از اینکه کلیک رنجه فرمودید، خواهشمندم چند دقیقه با حوصله و دقّت، نکات زیر را بخوانید:

1) قبل از هرگونه فعالیتی در سایت، و برای اینکه خسته نشوید و بتوانید از وقت بیشتر استفاده کنید، این مطلب " آشنایی با فضای سایت " را بخوانید.

2) اگر میخواهید، پیام یا مطلبی که برای سایر بازدیدکنندگان نیز مفید است، را برایم ارسال کنید، از طریق بخش پرسش و پاسخ اقدام نمایید.

3) سوالات خودتان را از لینک "ارسال پرسش" ثبت نمایید، و برای آگاهی از پاسخ، ظرف چند روز آینده، مجدداً به سایت مراجعه نمایید.

4) قبل از ثبت سوال و یا درخواست مشاوره، کمی در سایت گردش کنید، شاید، پاسخ سوال شما در سایت مطرح شده باشد.

5) حتما نظرات خودتان را در ذیل هر مطلب، ثبت نمایید، تا اطلاع ثانوی، لینک "تماس با من" غیر فعال است و تمامی سوالات را از طریق لینک "ارسال پرسش جدید" ثبت نمایید.

6) برای ثبت هرگونه پیام، یا نظری در این سایت، باید، ثبت نام کنید. (لینک آن بالای تصویر من، موجود است) "راهنمای عضویت"

7) امتیاز دادن به یادداشتها و مطالب باعث میشود که دیگران را در خواندن مطالب مفیدتر یاری کنید، چه خوب است که بعد از استفاده از مطالب، به این نکته توجه فرمایید.

8) اگر دسترسی به اینترنت برایتان دشوار است، پیشنهادم این است که به لینک "عضویت در سامانه پیامکی" مراجعه کنید.

9) از اخلاق پسندیده این است که، مطالب را بدون ذکر منبع، منتشر نکنید، رعایت این مساله، نشانه حسن رفتار و شخصیت شماست و ما را در ترویج معارف دینی، یاری می کند. 

با تشکر فراوان از شما مخاطب محترم و نازنین

یا علی

پیوندها
مجتمع مذهبی فرهنگی امام رضا علیه السلام - تهرانپنل پیامک رایگانپیکس بلاکشبکه تبلیغدفتر حفظ و نشر آثار آیت الله العظمی خامنه ای (حفظه الله)پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبریمرکز مدیریت حوزه علیمه خراسانطلبه پاسخگورادیومونسبک زندگی موسسه راه روشنمدرسه علمیه سیادت خراسانعضویت در سامانه پیامکی 3000872030

اتاق مشاوره روزنامه خراسان "زنی که به نظافت خانواده اهمیت نمی دهد و مردی که مردد است"

اتاق مشاوره روزنامه خراسان "زنی که به نظافت خانواده اهمیت نمی دهد و مردی که مردد است"
زنی که به نظافت خانه اهمیت نمی دهد و مردی که در تصمیم گیری مردد است
خراسان - مورخ دوشنبه 1394/04/01 شماره انتشار 19001
 
همسرم به نظافت خانه و مسائل فرزندان اهمیت نمی دهد
مردی هستم که ۶ سال از ازدواجم می گذرد و صاحب دو فرزندم. از روز اول زندگی مان خانمم به امور خانه و نظافت بچه ها اهمیتی نمی داد، بیشتر مواقع با وجود خستگی، خودم به نظافت امور خانه و بچه ها می پردازم و الان استرس شدیدی دارم و فقط به طلاق فکر می کنم.
 
 برادر گرامی سلام. اینکه از آغاز زندگی مشترکتان، مشخص شده است که همسرتان به مسائل خانه اهمیتی نمی دهد، حاکی از آن است که شخصیت وی در خانواده خودش، به گونه ای شکل گرفته که به نظافت منزل و فرزندان، اهمیتی ندهد و این یعنی باید در مواجهه با مشکل و حل آن، عامل آن را شناسایی و به صورت عمقی مشکل را حل کرد.
 
مشکل را ریشه یابی کنید
ابتدا لازم است که از علت این بی تفاوتی، آگاه شوید. با خانواده یا خود او، گفت وگو کنید، ممکن است در پاسخ یکی از سه جواب را بگوید که برای هر یک راه حل مناسبی را ارائه می دهم.
 
الف) این کارها وظیفه من نیست و باید شخص دیگری مثل مستخدم یا پرستار کودک یا کارگر خانه انجام دهد: در این صورت باید بررسی کنید که آیا در فضای رشد خانوادگی وی، واقعا چنین شرایطی فراهم بوده و اگر این چنین بوده است و شما هم در تحقیقات ازدواج از این مسئله مطلع شده بودید، از نظر شرعی و اخلاقی موظف هستید که این شرایط را در منزل خودتان هم برای او فراهم کنید.
 
ب) علاقه ای به انجام این کارها ندارم و از این کار بدم می آید: در این صورت یا باید علت تنفر را شناسایی کرد و از بین برد یا باید همسرتان بپذیرد که در مقابل کارهای دیگر را انجام دهد تا باری از دوش شما در انجام کارهای منزل برداشته شود
 
ج) انجام این کارها از توانم خارج است چرا که کارهای دیگری دارم و به این امور نمی رسم و برایم این مسائل اولویت ندارد:  شما باید همسرتان را کمک کنید تا بتواند کارها را بر اساس توافق دو طرف اولویت بندی کند و انجام دهد.
 
مشکلات اصلی، مشکلات فرعی
با تمام این مسائل خوب است بدانید در زندگی ممکن است زوجین در اصول با هم توافق داشته باشند اما در مقدار و اندازه اش اختلاف داشته باشند؛ مثلا مرد بگوید به همین اندازه نظافت شیشه ها کافی است ولی زن بگوید نه باید حتما شیشه ها برق بیفتد. یا مثلا حمام فرزندان دوبار در هفته انجام شود ولی مرد بگوید سه بار در هفته یا کمتر و یا بیشتر. این اختلاف ها نباید باعث کدورت و کینه شود و اساسا اختلاف نظرها در فروع و این مسائل نباید باعث درگیری شودکه متاسفانه مشاهده می شود بیشتر اختلاف ها به خاطر مسائل جزئی است. اما اگر اختلاف نظر سر مسائل اساسی و اصول زندگی است مثل اینکه مرد به مباحث طهارت و نجاست بسیار اهمیت می دهد ولی زن بی تفاوت است، در این موارد باید سعی کرد با آگاهی افزایی و آموزش، تعادل و توازن بین دیدگاه های زن و شوهر برقرار شود. و تنها راه آن مهارت آموزی است؛ ریز مهارت هایی با موضع روش های برقراری ارتباط موفق و تعامل صحیح با همسر که باید از طریق شرکت در کلاس های مربوطه یا مشاوره آن ها را فراگرفت.
 
از مشاور کمک بگیرید
توصیه ام به شما این است که قبل از هرکاری با همسرتان درباره این موضوع گفت وگو کنید که آیا موافق است یک انسان بین شما دو نفر داوری کند؟ و آن فرد را توافقی انتخاب کنید و این مسئله را با او در میان بگذارید و از او کمک بخواهید که یک راه حل به شما نشان دهد.
 
در انتها، این که استرس سراغ شما آمده، به خاطر این است که شما به این موضوع بسیار اهمیت می دهید و برای شما بسیار آزاردهنده است که شریک زندگی تان نسبت به مسائل مورد اهمیت شما، بی تفاوت است و باید گفت که طلاق نامعقول ترین و ناصحیح ترین اقدام و تصمیم است. قبل از هر کاری نسبت به مشخص شدن کم و کیف این اختلاف نظر، همراه با همسرتان حتما به یک مشاور خبره، آگاه و متدین مراجعه کنید.
 
علی فروتن- کارشناس خانواده
امتياز شما :
 
۰ راي
ارسال :
۱۳۹۴/۴/۳
بازديد :
۳۸۹ مرتبه
نظرات