مرا به خاطر داشته باش
آغاز به کار

سلام؛ قدمتان روی چشم/ ممنونم از اینکه کلیک رنجه فرمودید، خواهشمندم چند دقیقه با حوصله و دقّت، نکات زیر را بخوانید:

1) قبل از هرگونه فعالیتی در سایت، و برای اینکه خسته نشوید و بتوانید از وقت بیشتر استفاده کنید، این مطلب " آشنایی با فضای سایت " را بخوانید.

2) اگر میخواهید، پیام یا مطلبی که برای سایر بازدیدکنندگان نیز مفید است، را برایم ارسال کنید، از طریق بخش پرسش و پاسخ اقدام نمایید.

3) سوالات خودتان را از لینک "ارسال پرسش" ثبت نمایید، و برای آگاهی از پاسخ، ظرف چند روز آینده، مجدداً به سایت مراجعه نمایید.

4) قبل از ثبت سوال و یا درخواست مشاوره، کمی در سایت گردش کنید، شاید، پاسخ سوال شما در سایت مطرح شده باشد.

5) حتما نظرات خودتان را در ذیل هر مطلب، ثبت نمایید، تا اطلاع ثانوی، لینک "تماس با من" غیر فعال است و تمامی سوالات را از طریق لینک "ارسال پرسش جدید" ثبت نمایید.

6) برای ثبت هرگونه پیام، یا نظری در این سایت، باید، ثبت نام کنید. (لینک آن بالای تصویر من، موجود است) "راهنمای عضویت"

7) امتیاز دادن به یادداشتها و مطالب باعث میشود که دیگران را در خواندن مطالب مفیدتر یاری کنید، چه خوب است که بعد از استفاده از مطالب، به این نکته توجه فرمایید.

8) اگر دسترسی به اینترنت برایتان دشوار است، پیشنهادم این است که به لینک "عضویت در سامانه پیامکی" مراجعه کنید.

9) از اخلاق پسندیده این است که، مطالب را بدون ذکر منبع، منتشر نکنید، رعایت این مساله، نشانه حسن رفتار و شخصیت شماست و ما را در ترویج معارف دینی، یاری می کند. 

با تشکر فراوان از شما مخاطب محترم و نازنین

یا علی

پیوندها
مجتمع مذهبی فرهنگی امام رضا علیه السلام - تهرانپنل پیامک رایگانپیکس بلاکشبکه تبلیغدفتر حفظ و نشر آثار آیت الله العظمی خامنه ای (حفظه الله)پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبریمرکز مدیریت حوزه علیمه خراسانطلبه پاسخگورادیومونسبک زندگی موسسه راه روشنمدرسه علمیه سیادت خراسانعضویت در سامانه پیامکی 3000872030

فرق بین وسواس و احتیاط

فرق بین وسواس و احتیاط

 

چند روز پیش در یک نشست صمیمی با دانشجویان که از مجموعه نشست های طرح حکمت دانشگاه بود بعد از گفتگو با دانشجویان محترم، یکی از آنها از من سوالی پرسید که مربوط به وسواس عملی بود، بعد از اینکه پاسخش را دادم در مسیر برگشت به محل اقامه نماز جماعت باخودم فکر کردم که فرق بین وسواس و احتیاط چیست؟ با اندک تامّل و فکری که داشتم، به سه فرق اساسی و کلیدی پی بردم، و تصمیم گرفتم که آن را مکتوب کنم و در اختیار علاقه مندان و خوانندگان محترم سایتم قرار دهم تا با کمک آنها و همفکری و خِرَد جمعی ببینم آیا به فرق هایی بیشتر از این سه مورد آگاه می شویم یا نه؟ لذا از شما خواننده محترم تقاضا دارم که پس از مطالعه اگر نقطه نظر خاصی دارید حتما در بخش نظرات مرقوم و مکتوب نمایید.
 
اما فرق های احتیاط و وسواس:
 
قبل از بیان فرقها باید این نکته را توضیح دهم که اصلا وجه شباهت بین احتیاط و وسواس چیست؟ که پس از آن به دنبال فرقهای آن باشیم. رابطه اصلی بین احتیاط و وسواس را که در اکثر مراجعاتم در مشاوره ها برای درمان وسواس به آن واقف شدم، این است که منشاء اصلی برای گرفتار وسواس شدن، احتیاط افراطی و بیش از حد و نامعقول است، و این استرس و اضطراب و مشغولیت فکری و حس تعهّد کاذب و حس مسئول بودن فرد است که او را وادار می کند برای انجام تکالیف بیش از انچه که مسئول است و از او خواسته شده که نتیجه اش دقیقا همان معضلی است که انسانهای وسواسی به آن گرفتار اند. در صحبتهایی که با خیلی از مراجعینم داشتم به این مساله پی بردم که فرد برای رهایی و سبک کردن بار مسئولیت شرعی و یا رعایت نظافت اجتماعی که با توهّم با آن مواجه می شود، اینقدر به انجام آنها توجه می کند و بیش از حد معمول وقت صرف می کند، لذا فهیدم که او با پیشنیه فکری این تفکر "که احتیاط شرط عقل است" و من می خواهم که خاطر جمع باشم که کارم را صحیح و کامل انجام داده ام اینقدر خودش را به زحمت وا می دارد. وبه خاطر همین است که اکثر آنهایی که وسواسی هستند به جهت فشار قوه احتیاط گرایانه عقلشان مبتلا می شوند، که به این روز افتاده اند، لذا درمان اساسی آنها با آگاه کردن آنها به این است که این کار نه تنها احتیاط نیست بلکه خلاف احتیاط است.
 
نتیجه فرقهایی بین احتیاط و وسواس نوشته ام که دوستان عزیز اگر نیاز دارند می توانند از آن استفاده کنند و همچنین استفاده از این مطلب تنها با ذکر منبع جایز است.
 
1. احتیاط بیش از حد و تفریطی و بدون پشتوانه عقلانی و شرعی، وسواس است، اما احتیاط پسندیده احتیاطی است که برای دفع مفسده و ضرر احتمالی انسان را به زحمت و رنج و مشقت وادار نکند.
2. احتیاط به تنهایی، خوب است و رجحان شرعى دارد، ولى گاهى عوارض سوء و پیامدهاى خلاف شرع و عقل دارد و در چنین مواردى احتیاط نه تنها رجحان ندارد، بلکه بهتر است که احتیاط ترک شود. مثلًا اگر احتیاط کردن انسان را در معرض وسواس قرار دهد، یعنى اگر بیش از حدّ دست کشیدن و آب زیاد از اندازه ریختن و دست و پا و لباس را بى‌جهت آب کشیدن انسان را به وسواس و وسوسه گرفتار کند خلاف شرع و حرام است.
3) وسواس عادت و نوعی اعتیاد است، اما احتیاط از روی تشخیص صحیح عقل است.
امتياز شما :
 
۱ راي
ارسال :
۱۳۹۲/۱/۷
بازديد :
۸۸۶ مرتبه
نظرات