مرا به خاطر داشته باش
آغاز به کار

سلام؛ قدمتان روی چشم/ ممنونم از اینکه کلیک رنجه فرمودید، خواهشمندم چند دقیقه با حوصله و دقّت، نکات زیر را بخوانید:

1) قبل از هرگونه فعالیتی در سایت، و برای اینکه خسته نشوید و بتوانید از وقت بیشتر استفاده کنید، این مطلب " آشنایی با فضای سایت " را بخوانید.

2) اگر میخواهید، پیام یا مطلبی که برای سایر بازدیدکنندگان نیز مفید است، را برایم ارسال کنید، از طریق بخش پرسش و پاسخ اقدام نمایید.

3) سوالات خودتان را از لینک "ارسال پرسش" ثبت نمایید، و برای آگاهی از پاسخ، ظرف چند روز آینده، مجدداً به سایت مراجعه نمایید.

4) قبل از ثبت سوال و یا درخواست مشاوره، کمی در سایت گردش کنید، شاید، پاسخ سوال شما در سایت مطرح شده باشد.

5) حتما نظرات خودتان را در ذیل هر مطلب، ثبت نمایید، تا اطلاع ثانوی، لینک "تماس با من" غیر فعال است و تمامی سوالات را از طریق لینک "ارسال پرسش جدید" ثبت نمایید.

6) برای ثبت هرگونه پیام، یا نظری در این سایت، باید، ثبت نام کنید. (لینک آن بالای تصویر من، موجود است) "راهنمای عضویت"

7) امتیاز دادن به یادداشتها و مطالب باعث میشود که دیگران را در خواندن مطالب مفیدتر یاری کنید، چه خوب است که بعد از استفاده از مطالب، به این نکته توجه فرمایید.

8) اگر دسترسی به اینترنت برایتان دشوار است، پیشنهادم این است که به لینک "عضویت در سامانه پیامکی" مراجعه کنید.

9) از اخلاق پسندیده این است که، مطالب را بدون ذکر منبع، منتشر نکنید، رعایت این مساله، نشانه حسن رفتار و شخصیت شماست و ما را در ترویج معارف دینی، یاری می کند. 

با تشکر فراوان از شما مخاطب محترم و نازنین

یا علی

پیوندها
مجتمع مذهبی فرهنگی امام رضا علیه السلام - تهرانپنل پیامک رایگانپیکس بلاکشبکه تبلیغدفتر حفظ و نشر آثار آیت الله العظمی خامنه ای (حفظه الله)پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبریمرکز مدیریت حوزه علیمه خراسانطلبه پاسخگورادیومونسبک زندگی موسسه راه روشنمدرسه علمیه سیادت خراسانعضویت در سامانه پیامکی 3000872030

سوالهایی از فضای حوزه علمیه و کیفیت ورود به آن

سوالهایی از فضای حوزه علمیه و کیفیت ورود به آن

با سلام و ادب

من إن شاء الله خرداد امسال از مقطع لیسانس فارغ التحصیل میشم. و قصد دارم در آزمون ورودی حوزه برای دوره بلند مدت ثبت نام کنم. دفترچه را کاملا مطالعه کرده ام اما هنوز ابهاماتی هست که إن شاءالله با پاسخ های پدرانه ی حضرتعالی مرتفع می شود:
1: اینکه شش سال اول (مقدمات) کلاسها تمام وقت است، یعنی حدودا چند ساعت در روز باید سر کلاس برویم؟ آیا تمام وقت بودن به این معنی است که از محیط حجره و حوزه نباید بیرون برویم یا منظور تمام وقت بودن کلاس هاست؟
2: من ساکن اصفهان هستم و قصد دارم شهرهای تحصیلی را به این ترتیب انتخاب کنم، لطفا راهنمایی بفرمایید که از نظر کیفیت چگونه هستند و اگر خودتان بودید به همین ترتیب انتخاب میکردید یا اولویت دیگری را پیشنهاد می دهید؟1.قم2.شهرکرد3. کاشان4. یزد5. اراک (در ضمن اصفهان برای فارغ التحصیلان لیسانس پذیرش ندارد)
3: کلاس ها چند روز در هفته هستند و آیا در تعطیلات رسمی کلاس دایر است؟
4: وضعیت اسکان و تغذیه ی طلاب به چه صورت است؟
5: آیا در تمام طول سال کلاسها دایر است؟ و اگر چنین است من إن شاءالله اگر مثلا در قم تحصیل کنم چند وقت یکبار می توانم به خانواده ام سر بزنم؟
6: شما دوره سفیران هدایت را توصیه میکنید یا بلند مدت را؟چرا؟
7: آخرین و کلیدی ترین سؤال: به طور کلی رسالت حوزه ی علمیه چیست و حوزه ی علمیه چقدر (( در عمل )) به سه بستر معرفتی " آیه ی محکمه" "فریضه ی عادله" و "سنت قائمه" اهمیت میدهد؟ (آیا هر سه بستر را (( در عمل )) مد نظر دارد و اگر بله، آیا هر سه را به یک میزان اهمیت می دهد یا به یکی بیشتر و در صورت دوم، کدام یک به ترتیب؟/ یا اینکه (( در عمل )) اصلا به این چیزها اهمیت نمی دهد و فقط درگیر فقه و واجب و حرام و... است؟)
اگر لطف بفرمایید و پاسخ ها را برایم ایمیل کنید بسیار ممنون می شوم،
اینها سؤالات مهمی هستند که واقعا به پاسخ آنها نیاز دارم .
در آخر هم اگر توصیه ای دارید صمیمانه پذیرای آن هستم 
با تشکر فراوان
= = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = 
پاسخ مدیر سایت، علی فروتن:
سلام پسر خوب، بسیار خوشحال شدم و الحمدلله که شما تصمیم گرفتی که وارد حوزه علمیه شوی و مشغول به تحصیل علوم سربازی امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف
عزیز دل، سوالهای دقیقی پرسیدید ولی باید بگویم که معلوم میشود، اطلاعات کمی درباره حوزه علمیه و برنامه های آن داری، حتما قبل از آزمون در مدارس و فضاهای حوزه علمیه، حضور پیدا کن و از نزدیک با جوّ حاکم در فضای مدارس علمیه مانوس شو، و تحقیقاتت را در این زمینه بیشتر کن. اما پاسخ به سوالهای موردی شما:
1) برنامه داوطلبانی که با مدرک کارشناسی وارد میشوند با سایر طلاب کمی متفاوت است، و بر اساس آئین نامه داخلی مدارس یا حوزه علمیه مربوطه تغییر می کند، اما آنچه که مسلم است، این است که برنامه ها از انعطاف پذیری مطلوبی در قوانین درباره طلابی که شرایط خاص دارند، برخوردار میباشند که بر اساس حال طلاب تعیین میشود. آنچه که قانون حداقلی است اشتغال به 3 درس اصلی و یک درس فرعی با احتساب یک ساعت حضور در کلاس، و اختصاص یک ساعت برای مباحثه و حدود یک ساعت برای مطالعه و خلاصه نویسی، که مجموعا 12 ساعت فعالیت علمی و حضور فیزیکی طلبه را در فضای علمیه میطلبد، ضروری می باشد که البته این حجم درسی درباره طلاب مختلف بر اساس شرایط تغییر می یابد.
2) در رابطه با انتخاب شهر تحصیلی باید بگویم چون 6 سال اول مقدمات است، بهتر است مشهد را انتخاب کنید، به جهت اینکه به اقرار مسئولین و علماء قم و همچنین از دیرباز مشهد و خراسان در ادبیات عرب و مقدمات از سایر حوزه های علمیه سراسر کشور قوی تر بوده است.
3) همه روزه به جز 5شنبه ها و جمعه ها که البته بعضی از مدارس 5شنبه هم کلاس ها را برگزار می کنند.
4) بعضی مدارس حجره دارند برای اسکان طلاب شهرستانی و بعضی ندارند که خود طلبه متفکل تهیه مسکن می شود، تغذیه هم متفاوت است که بعضی مدارس هر سه وعده را متقبل میشوند و بعضی دیگر فقط وعده اصلی را که هزینه آن از شهریه کسر میشود، یا مستقیما از طلاب اخذ میشود.
5) در تمام روزهای درس سال، کلاسها دایر است و تعطیلات رسمی نیز تعطیل است و در تابستان ترم تابستانی برگزار میشود.
6) اینکه دوره سفیران یا طولانی مدت شرکت کنید، بستگی به هدفتان دارد، با توجه به شناختی که من از دوره سفیران دارم، بیشتر در راستای تبلیغ فعالیت دارد و با این رویکرد با طرح طولانی مدت که اجتهادی و با رویکرد تفقه برنامه ریزی شده است، یارای مقابله را ندارد.
7) حوزه های علمیه در برنامه ریزی کلان سعی داشته اند که در این مسیر قرار گیرند، اما به قطع و یقین ساختار حوزه تنها ابزار را به طلبه ارائه می دهد، و اما استفاده با کیفیت و پیشرفت حقیقی نیازمند به استعداد و سخت کوشی طلبه را دارد، که از همین حوزه های علمیه علامه ها و آیات عظام تربیت شده اند و از همین حوزه علمیه بعضی از روحانیون منحرف، به جهت نداشتن خویشتن داری و خودسازی، در مسیر غیر الهی قدم برداشتند.
توصیه من این است، که در حوزه به دنبال پرواز باش، نه بلند پروازی، و پروازت به سوی تعالی معنوی و کسب تقرّب الهی باشد با دو بال علم و تقوی که هر یک از اینها نباشد پرنده موفقیت سقوط می کند، و پس از کسب جامعیت نسبی، به دنبال خدمت به خلق خدا و مردم باش که هیچ چیزی در این عالم با فضیلت و پراجر تر از خدمت به مخلوقات و محبین اهل بیت صلوات الله علیهم اجمعین نیست.
برای شما و تمامی دوستانی که قصد دارند که مفتخر به جایگاه سربازی امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف شوند، بسیار دعا میکنم 
در پناه بقیة الله الاعظم حجة بن ابن الحسن العسکری موفق و موءید و منصور باشید.
من الله التوفیق فی جمیع الامور
امتياز شما :
 
۸ راي
ارسال :
۱۳۹۲/۱/۱۶
بازديد :
۲۴۰۲ مرتبه
نظرات