مرا به خاطر داشته باش
آغاز به کار

سلام؛ قدمتان روی چشم/ ممنونم از اینکه کلیک رنجه فرمودید، خواهشمندم چند دقیقه با حوصله و دقّت، نکات زیر را بخوانید:

1) قبل از هرگونه فعالیتی در سایت، و برای اینکه خسته نشوید و بتوانید از وقت بیشتر استفاده کنید، این مطلب " آشنایی با فضای سایت " را بخوانید.

2) اگر میخواهید، پیام یا مطلبی که برای سایر بازدیدکنندگان نیز مفید است، را برایم ارسال کنید، از طریق بخش پرسش و پاسخ اقدام نمایید.

3) سوالات خودتان را از لینک "ارسال پرسش" ثبت نمایید، و برای آگاهی از پاسخ، ظرف چند روز آینده، مجدداً به سایت مراجعه نمایید.

4) قبل از ثبت سوال و یا درخواست مشاوره، کمی در سایت گردش کنید، شاید، پاسخ سوال شما در سایت مطرح شده باشد.

5) حتما نظرات خودتان را در ذیل هر مطلب، ثبت نمایید، تا اطلاع ثانوی، لینک "تماس با من" غیر فعال است و تمامی سوالات را از طریق لینک "ارسال پرسش جدید" ثبت نمایید.

6) برای ثبت هرگونه پیام، یا نظری در این سایت، باید، ثبت نام کنید. (لینک آن بالای تصویر من، موجود است) "راهنمای عضویت"

7) امتیاز دادن به یادداشتها و مطالب باعث میشود که دیگران را در خواندن مطالب مفیدتر یاری کنید، چه خوب است که بعد از استفاده از مطالب، به این نکته توجه فرمایید.

8) اگر دسترسی به اینترنت برایتان دشوار است، پیشنهادم این است که به لینک "عضویت در سامانه پیامکی" مراجعه کنید.

9) از اخلاق پسندیده این است که، مطالب را بدون ذکر منبع، منتشر نکنید، رعایت این مساله، نشانه حسن رفتار و شخصیت شماست و ما را در ترویج معارف دینی، یاری می کند. 

با تشکر فراوان از شما مخاطب محترم و نازنین

یا علی

پیوندها
مجتمع مذهبی فرهنگی امام رضا علیه السلام - تهرانپنل پیامک رایگانپیکس بلاکشبکه تبلیغدفتر حفظ و نشر آثار آیت الله العظمی خامنه ای (حفظه الله)پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبریمرکز مدیریت حوزه علیمه خراسانطلبه پاسخگورادیومونسبک زندگی موسسه راه روشنمدرسه علمیه سیادت خراسانعضویت در سامانه پیامکی 3000872030

مصلحت خداوند و کم صبری من . . .

مصلحت خداوند و کم صبری من . . .

سلام استاد،حالتون خوبه؟ می خواستم بپرسم چرا خداگاهی اوقات دعامون رو مستجاب نمی کنه!؟ میدونم سوال بچگانه ایه ولی من 3 ساله که ازخدا خوشبختی وخوشحالیه ی یک نفر رو ملتمسانه میخوام، دعاهای مختلف روخوندم، استاد واقعاخسته شدم، من تو زندگیم خیلی مشکلات وکمبود هارو داشتم وتونستم تحمل کنم ولی واقعا این مورد رونمیتونم، استاد مصلحت خداوند روقبول دارم ولی مگه خواسته ی من نمیتونه با مصلحت خداهماهنگ باشه، استاد گاهی ازاین دنیای بی عدالت خسته میشم، نمیدونم شاید اگه ایمانم قوی بود میتونستم مثل اون کنیزفرعون اون همه سختی ها رو به خاطر خداوند تحمل کنم ولی خدا که میدونه من کم ظرفیتم، چرا؟ استاد به من بگید چی کارکنم؟

پاسخ مدیر سایت، علی فروتن:

سلام دخترم؛ امیدوارم که همیشه حالت خوب باشه و هیچوقت از رحمت خدا نا امید نباشی. در پیامت نکاتی حساس موجود است که باید درباره بعضی از آنها هشدار بدهم و درباره برخی دیگر تبریک بگویم.

اول هشدارها:

1) خسته شدن و تحمل نکردن این مورد: دخترم بسیار هوشیار باش در مقابل فریب های شیطان، این حالت شما نزدیک به نا امیدی است که گناه کبیره ایست غیر قابل بخشش، و لا تقنظوا من رحمة الله، از رحمت و بخشش خداوند نا امید نشوید. گناه نا امیدی از شرک به خدا بزرگ تر است و خداوند آن را نمی بخشد.

2) هماهنگی مصلحت خداوند با خواسته ی شما: این مساله و سوال را از خیلی جوانهایی که مثل شما حاجتی دارند و مستجاب نشده شنیده ام که یکی از شبهات فکری و اعتقادی است، و خیلی راحت و ساده بگویم که خداوند قادر مطلق است و می تواند که حاجت شما را برآورده کند و اساسا برای او کار و زحمتی ندارد که از خزائن لا یزال الهی، در خواست بنده اش را عطا کند اما شما دقت کن که نقش ما در این بین چیست؟ و حکمت خداوند را علاوه بر مصلحت او مد نظر داشته باش، خداوند حکیم است و کار غیرحکیمانه انجام نمی دهد. در روایات بسیاری داریم که اگر بنده ای حاجتی داشت، و آن حاجت برای بنده مفسده ای نداشته باشد خداوند او را برآورده می فرماید اما اگر برای بنده مفسده ای داشت، این خدای مهربان چون قادر است و به خاطر خیر و صلاح بنده اش از روی لطف و شفقت و مهربانی و کرم، از او مفسده را دور می کند، اما در عوض اگر گناه کار باشد، گناهان او را می بخشد و اگر گناه کار نباشد به او در ازاء حاجتش، ثواب عنایت می کند، تا حدی که روز قیامت بنده، تعجب می کند و از خداوند متعال می پرسد، خدایا این همه ثواب را چگونه به دست آوردم؟؟؟ لذا در این مساله کمی با احتیاط وارد شو و برخورد کن.

3) دنیای بی عدالت: اگر مقصودت بی عدالتی از سوی خالق است که قطعا مقصود شما این نیست، باید بگویم این اعتقاد، اعتقادی کفرآمیز است، و معتقدین به ان باید توبه کنند و این گمان بد را نسبت به خداوند از خود دور کنند، و اگر منظورت این است که بی عدالتی به خاطر انسانهاست، که خوب اعتقادی است، باید بگویم، در این زمینه الگویت ائمه معصومین و اولیاء الهی باشند، که چگونه در این دنیا زندگی کردند و درباره دنیا و فانی بودن و بی وفا بودن و بی ارزش بودن آن چه توصیفات و فرمایشاتی دارند که مطالعه کن، در جهت آرامش روحی و فکری شما بسیار موثر و توقعات و انتظارات تو را تا اندازه بسیار زیادی از دنیا کاهش می دهد.

4) ایمان قوی و آگاهی خدا به کم ظرفیتی شما: ایمان قوی داشتن در سختی ها مشخص می شود و اگر شکایت نکردی و صبر کردی که کاری بس سخت است، از مقربان خدا هستی (هر که در این بزم مقرب تر است، جام بلا . . .) اما اینکه خدا می داند شما کم ظرفیت هستی، با اینکه حاجتت را مستجاب نکند به همان دلیل حکمت و مصلحتی که می بیند شاید برای شما مفسده ای داشته باشد، منافاتی با هم ندارند بلکه بسیار راحت قابل اجتماع هستند.

اما چیزهایی که باید تبریک بگم:

1) اینکه مصلحت خداوند را قبول داری: اگر واقعا قبول داری باید تسلیم محض باشی و الحمدلله که تا به الان باعث نشده کفران نعمت کنی یا ناشکری و . . .

2) برای دیگران دعا می کنی: در روایت داریم که اگر یهودی برای خودش دعا کند خدا دعای او را مستحاب نمی کند اما اگر در حق همسایه یا برادر مسلمانش دعا کند، خدا دعایش را مستجاب می کند، به طور کلی بهترین دعا، دعا در حق غیر، و برای دیگران است.

3) تحمل سختی های زیاد: مرحبا و حبذا که این از نشانه های انسانهای با ایمان است.

4) به دنبال ایمان قوی بودن: ایمان مراتبی دارد که باید به دنبال آن باشی و در این مجال مختصر قابل عرض نیست، اما کمترین آن اقرار زبانی است و مرحله ای بالاتر اعتقاد قلبی است و مرتبه ای بالاتر تسلیم و التزام عملی است و بالاترین انها مقام رضا می باشد که مختص به اولیاء الله است.

امتياز شما :
 
۱ راي
ارسال :
۱۳۹۲/۱/۲۶
بازديد :
۱۹۴۲ مرتبه
نظرات