مرا به خاطر داشته باش
آغاز به کار

سلام؛ قدمتان روی چشم/ ممنونم از اینکه کلیک رنجه فرمودید، خواهشمندم چند دقیقه با حوصله و دقّت، نکات زیر را بخوانید:

1) قبل از هرگونه فعالیتی در سایت، و برای اینکه خسته نشوید و بتوانید از وقت بیشتر استفاده کنید، این مطلب " آشنایی با فضای سایت " را بخوانید.

2) اگر میخواهید، پیام یا مطلبی که برای سایر بازدیدکنندگان نیز مفید است، را برایم ارسال کنید، از طریق بخش پرسش و پاسخ اقدام نمایید.

3) سوالات خودتان را از لینک "ارسال پرسش" ثبت نمایید، و برای آگاهی از پاسخ، ظرف چند روز آینده، مجدداً به سایت مراجعه نمایید.

4) قبل از ثبت سوال و یا درخواست مشاوره، کمی در سایت گردش کنید، شاید، پاسخ سوال شما در سایت مطرح شده باشد.

5) حتما نظرات خودتان را در ذیل هر مطلب، ثبت نمایید، تا اطلاع ثانوی، لینک "تماس با من" غیر فعال است و تمامی سوالات را از طریق لینک "ارسال پرسش جدید" ثبت نمایید.

6) برای ثبت هرگونه پیام، یا نظری در این سایت، باید، ثبت نام کنید. (لینک آن بالای تصویر من، موجود است) "راهنمای عضویت"

7) امتیاز دادن به یادداشتها و مطالب باعث میشود که دیگران را در خواندن مطالب مفیدتر یاری کنید، چه خوب است که بعد از استفاده از مطالب، به این نکته توجه فرمایید.

8) اگر دسترسی به اینترنت برایتان دشوار است، پیشنهادم این است که به لینک "عضویت در سامانه پیامکی" مراجعه کنید.

9) از اخلاق پسندیده این است که، مطالب را بدون ذکر منبع، منتشر نکنید، رعایت این مساله، نشانه حسن رفتار و شخصیت شماست و ما را در ترویج معارف دینی، یاری می کند. 

با تشکر فراوان از شما مخاطب محترم و نازنین

یا علی

پیوندها
مجتمع مذهبی فرهنگی امام رضا علیه السلام - تهرانپنل پیامک رایگانپیکس بلاکشبکه تبلیغدفتر حفظ و نشر آثار آیت الله العظمی خامنه ای (حفظه الله)پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبریمرکز مدیریت حوزه علیمه خراسانطلبه پاسخگورادیومونسبک زندگی موسسه راه روشنمدرسه علمیه سیادت خراسانعضویت در سامانه پیامکی 3000872030

مقدار لازم پوشش و حجاب . . .

مقدار لازم پوشش و حجاب . . .

سلام حاج آقا. خدا قوت. من حجابم خوبه در حد بچه هاى حوزه! اما الان خیلى ها میگن از زیر چادرم باید همه لباسات مشکى باشه که اگه احیانا چادرت باز شد جلب توجه میکنه! حتى رنگاى کرم و قهوه اى... رو هم میگن نه! یا مثلا حدودا نیم سانت از روسرى با رنگ غیر جذاب که از چادر بیرونه رو میگن باعث جلب توجه میشه! هر جلب توجهى گناهه یا باید تحریک کننده هم باشه؟ آخه از اون صورتى که یه کف دستم پیدا نیس سر روسرى باعث جلب توجه میشه؟ حکم شرعیشو نمیخوام ها! سختگیرانه پاسخمو بدید.

تشکر

پاسخ مدیر سایت، علی فروتن:

سلام دخترم، سوالت بسیار سوال خوبی است و بسیاری از دختران گلم این سوال را پرسیده اند، ببین دخترم مساله حجاب یک مساله ای است که حکم کلی فقهی آن را مراجع عظام تقلید در توضیح المسائل بیان کردند و تشخیص مصداقش با مقلّد است، یعنی مراجع فرموده اند که به اندازه گردی صورت و دو دست از مچ تا سر انگشتان، پوشش آنها واجب نیست، برای کسی که احتمال گناه برای دیگران بدهد، حتی در این محدوده مجاز، اما به جهت رعایت احتیاط، این محدوده را هم بپوشاند و این کار پسندیده و خوبی است.

من مثالی میزنم اگر به شما بگویند که یک کتاب 300 صفحه ای را بخوان، شما هم 299 صفحه را بخوانی و بعد کتاب را به صاحبش برگردانی و بعد از شما بپرسند که کتاب را کامل خواندی شما هم بگویی، بله کامل خواندم فقط صفحه آخر را نخواندم، دیگران می توانند بگویند که شما کتاب را کامل کامل نخواندی! درست است؟

چرا که کامل شدن کتاب به خواندن همان آخرین صفحه وابسته است و از قدیم گفته اند کار را همان کرد که تمام کرد، با توجه به این مساله، شاید دخترخانم متدین و مومنه ای مثل شما دخترگلم، با رعایت موازین شرعی حجاب در پیشگاه خداوند متعال، وظیفه کاملش را انجام داده باشد، اما با پوشیدن کفش یا پیراهن و مانتو و یا روسری با رنگهای شاد و جذاب، نظر نامحرم را جلب کند و خود این باعث به گناه افتادن و لذت بردن نامحرم شود که در این صورت شاید از موردی که به اندازه شما حجابش کامل نباشد اما جذابیت هم نداشته باشد، این نوع حجاب شما بدتر باشد، نه اینکه بدتر باشد بلکه احتمال جایز نبودن و سبب گناه بودنش بیشتر باشد از آن حالتی که حجاب کامل کامل نباشد، ولی جذاب هم نیست، این مساله کاملا امری است نسبی، و تشخیصش با خودت است و اگر احساس میکنی که رنگهای روشن و جذاب و یا بیرون آوردن نیم سانت از روسری باعث خراب شدن، کمال حجابت می شود، خب بهتر است که آن کار را ترک کنی، و اگر در محیطی است که احتمال گناه را نمی دهی، اشکالی ندارد.

یا علی

امتياز شما :
 
۳ راي
ارسال :
۱۳۹۲/۱/۳۱
بازديد :
۶۵۶ مرتبه
نظرات
fateme   »   ۱۳۹۲/۲/۱۲ ۲۱:۴۴
۰-+۰
تشککککر از پاسخ کاملتون. خدا قوت